Počítač verzus človek: Komu, alebo čomu, ľudia dôverujú viac?

Dôverujeme technológiám viac, ako by sme mali?

Umela inteligencia
Zdroj: unsplash.com/Maximalfocus

Internetové algoritmy nám môžu pomôcť nájsť lacnejšie produkty online, odporučia nám hudbu na základe toho, čo počúvame, alebo nám môžu predstaviť nové videá, na základe toho, čo sme doposiaľ sledovali, píše portál Science Alert.

Je to užitočná technológia, ale nová štúdia varuje, že ľudstvo môže už onedlho veriť viac úsudku počítača, ako úsudku iného človeka. Za novou štúdiou stojí doktorand Eric Bogert z University of Georgia. Jeho práca sa zameriava na čoraz dokonalejšie technológie, ktorým čoraz viac umožňujeme rozhodovať za nás a to aj za cenu našej autonómie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vyzerá to tak, že sa čoraz viac spoliehame na internetové algoritmy, hlavne keď ide o náročné úlohy. Spoliehanie sa na počítače je silnejšie ako spoliehanie sa na iných ľudí,“ vysvetľuje Eric Bogert.

Bogertov výskum zahŕňal 1 500 dobrovoľníkov, ktorí počítali ľudí na rôznych fotografiách. Dobrovoľníci si mohli pozrieť odporúčanie počítačového algoritmu, alebo priemer odhadov iných ľudí. Na fotografiách, ktoré boli dobrovoľníkom ukázané, sa počet ľudí čoraz zvyšoval, čím sa úloha stávala ťažšou. Postupne sa aj dobrovoľníci začali spoliehať viac na počítač. Ľudí na fotografiách mohlo byť od 15 do 5-tisíc.

Dôvera v technológie

Lenže prečo sa ľudia spoliehali viac na stroj? Je možné, že to bolo aj povahou experimentu. V tomto prípade išlo o počítacie cvičenie, ktoré malo jasne danú správnu a nesprávnu odpoveď. Je to niečo, v čom by mali byť počítače dobré.

„Myslíme si, že počítače sú v počítaní dobré, aj keď v niektorých prípadoch môže algoritmus diskriminovať,“ vysvetľuje Bogert.

Ako príklad uvádza udeľovanie pôžičky. V princípe ide o subjektívne rozhodnutie, no posudzuje sa veľa čísel, preto si ľudia myslia, že by to počítač mal zvládnuť. Počítač si však prejde len čísla, no nepozrie sa na množstvo iných faktorov, ktoré by mal tiež zvážiť. V súčasnosti nám algoritmy pomáhajú vyhľadávať, porovnávať ceny, ale dokážu aj predpovedať, ako by sa mohol skončiť náš obľúbený seriál.

„Algoritmy dokážu vykonať obrovské množstvo úloh. Množstvo úloh, s ktorými si algoritmy dokážu poradiť narastá prakticky každý deň,“ tvrdí Bogert.

Už dnes hrajú v našej spoločnosti dôležitú úlohu a ich význam v budúcnosti len porastie. Ďalší výskum, ktorý vedci plánujú, je zistiť, ako veríme algoritmom v prípade kreatívnych úloh, alebo morálnych úsudkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre