SpravodajstvoVeda a výskum

Mimozemské artefakty na povrchu Mesiaca? Je to možné, podľa projektu SETA

Projekt SETA chce vziať hľadanie mimozemského života do vlastných rúk.

Drakeova rovnica je známa rovnica, podľa ktorej môžu vedci odhadnúť pravdepodobnosť, že sa nám podarí nájsť inteligentný život v našej galaxii, píše portál Space.com

Rovnicu vytvoril rádiový astronóm Frank Drake  roku 1961. Pozostáva z niekoľkých premenných, medzi ktoré sa ráta pomer vzniku hviezd, priaznivých pre vývoj inteligentného života a pomeru planét na sústavu, ktoré majú vhodné podmienky pre život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drakeova rovnica inšpirovala aj nový výskum, ktorý navrhuje pátrať po mimozemských artefaktoch v našej Slnečnej sústave. Na začiatok navrhujú vedci preskúmať náš Mesiac a potom aj iné, blízke, telesá, ktoré sa môžu nachádzať okolo Zeme. Momentálne funguje v plnom prúde projekt SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) ktorý pátra po zvláštnych rádiových, alebo svetelných signáloch. Tie by mohli prezradiť existenciu vyspelej mimozemskej civilizácie.

Možno lepším prístupom by mohol byť nový projekt SETA (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Artefacts). V posledných rokoch niektorí vedci tvrdili, že by bolo jednoduchšie pátrať po iných stopách inteligentného života. Tými sú napríklad mimozemské sondy, alebo iné úkazy, naznačujúce existenciu inteligentnej civilizácie.

Fyzické dôkazy

Príkladom je štúdia z roku 2004. Výskumníci prišli na to, že vysielanie rádiového signálu naprieč vesmírom by mohlo byť mimoriadne nákladné. Ak by namiesto toho civilizácia len napísala niečo na kus kameňa a doslova ho „vystrelila do vesmíru,“ stálo by ju to neporovnateľne menej energie.

Ďalším problémom, ktorého sa vedci z projektu SETI obávajú, je to, že civilizácie by mohli byť už dávno mŕtve v dobe, kedy sa nám podarí zachytiť ich signál. Rádiový signál cestuje rýchlosťou svetla, no aj tá je v porovnaní s celým vesmírom pomalá. Signál z najbližšej hviezdy, Proxima Centauri, by ku nám letel 4 roky.

Nová štúdia ale tvrdí, že ak by sa nám podarilo objaviť mimozemský artefakt – v tomto prípade napríklad robotickú sondu, mohli by sme sa o danej civilizácii naučiť oveľa viac. Autor štúdie, James Benford, dodáva, že ak by bola sonda vybavená umelou inteligenciou, pomohlo by nám to ešte viac. Otázka ale znie: Vedeli by sme s ňou komunikovať?

SETI, alebo SETA?

Čo je ale lepšie, projekt SETI, ktorý pátra po rádiových signáloch, alebo SETA, ktorého snahou je nájsť fyzické dôkazy o existencii inteligentného života? Podľa Benforda je to veľmi neisté a závisí to od niekoľkých faktorov.

Ak by si mimozemská civilizácia uvedomila, že vyslať artefakt do vesmíru je lacnejšie ako vysielať nejakú správu, v tom prípade by bol SETA projekt úspešnejší. Ak by však bola civilizácia na rovnakej úrovni ako my, čo znamená, že by nebola schopná cestovania medzi hviezdami, potom by pravdepodobne postavili vysielače, namiesto sond, a projekt SETI by bol úspešnejší.

„Ak by sme pátrali po mimozemských artefaktoch môžeme získať len dve odpovede. Áno – našli sme stopy mimozemskej civilizácie, alebo nie – nič sme nenašli. Každopádne odpovede získame experimentmi a nie vyčkávaním na nejaký signál,“ vyjadril sa Benford.

Benford taktiež dodáva, že ak by mimozemská civilizácia prešla popri našom Slnku, je možné, že by vyslala niekoľko sond do našej sústavy. Navrhuje preto preskúmať povrch Mesiaca, ale aj iných blízkych telies a pátrať po niečom, čo nepochádza z našej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close