SpravodajstvoVeda a výskum

Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede

Červená planéta vyzerala pred niekoľkými miliardami rokov úplne inak.

Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily.

Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s Jet Propulsion Laboratory sa môže od 30 do 99% marťanskej vody ukrývať v mineráloch, ktoré sú uväznené pod povrchom, v kôre planéty. Tento výskum protirečí ďalšej teórii, ktorá tvrdí, že voda unikla do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový výskum bližšie uvádza, že pred 4-miliardami rokov sa na Marse nachádzal dostatok vody na to, aby pokryl celú planétu oceánom, hlbokým od 100 do 1 500 metrov. Objem vody sa zhruba rovnal polovici Atlantického oceánu. Zvláštne ale je, že o miliardu rokov neskôr už bol Mars suchou planétou, akú poznáme dnes.

Vedci si to vysvetľovali tak, že voda unikla do vesmíru, kvôli nízkej gravitácii Marsu. Táto teória je do určitej miery pravdivá, ale takýmto spôsobom neunikla všetka voda.

„Únik vody do vesmíru nedokáže plne vysvetliť dáta, ktoré nám hovoria o tom, koľko vody sa kedysi na Marse nachádzalo,“ tvrdí Eva Scheller z Caltechu.

Voda, uväznená pod povrchom

Eva Scheller a jej tím študovali množstvo vody na Marse vo všetkých jej formách, od plynu po ľad. Zároveň sa zamerali aj na chemickú kompozíciu atmosféry, kôry, meteoritov a prešli si aj údaje, ktoré získali rovery, počas svojich misií na planéte. Tím sa pozeral na pomer deutéria a vodíka.

Voda je tvorená práve z vodíka a kyslíka, no nie všetok vodík je rovnaký. Momentálne poznáme dva stabilné izotopy vodíka. Najbežnejší je tvorený len z jedného protónu, zatiaľ čo druhý, vzácnejší, je tvorený z protónu a neutrónu. Ten sa nazýva aj ťažký vodík, alebo deutérium.

Ľahší vodík uniká z atmosféry oveľa jednoduchšie ako deutérium. Ak by voda z Marsu unikla cez vrchné časti atmosféry do vesmíru, vedci by mohli nájsť jasný dôkaz v pomere deutéria a vodíka. Keďže vodík by unikol do vesmíru, v atmosfére by našli vysoký pomer deutéria. Ten ale nenašli

Vedci preto navrhujú novú teóriu, ktorá tvrdí, že voda z povrchu Marsu vymizla kombináciou dvoch mechanizmov. Časť vody ostala uväznená v mineráloch, ktoré sa nachádzajú v marťanskej kôre a časť vody unikla cez atmosféru do vesmíru. Ich teória je konzistentná s nameranými hodnotami deutéria a aj vodíka.

Keď sa voda spojí s pôdou, vytvorí hlinu a iné materiály, ktoré obsahujú vodu. Tento proces je rovnaký aj na Zemi, no naša voda sa vďaka sopečnej aktivite dostane späť do atmosféry. Mars je relatívne neaktívny a ak raz dôjde k vysušeniu povrchu, ide o trvalú zmenu. Voda sa tak nemohla dostať späť do atmosféry a pršať na povrch planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close