SpravodajstvoVeda a výskum

Zatiaľ nepoznáme spôsob, ako by sme mohli cestovať k iným hviezdam. Tento je však najpravdepodobnejší!

Umelý spánok môže byť jedinou možnosťou, ako dostať ľudí ku hviezdam. Prespia astronauti v budúcnosti celú cestu?

Dostane sa niekedy ľudstvo k iným hviezdam? Najväčším problémom sú momentálne extrémne vzdialenosti, ktoré by musela vesmírna loď prekonať. Ak by sme chceli ľudí poslať k najbližšej hviezde, Alpha Centauri, cesta by trvala niekoľko desiatok tisíc rokov.

Existujú však čisto hypotetické teórie, ktoré by umožnili rýchle cestovanie vesmírom. Jednou z nich je napríklad Alcubierrov pohon, ktorý by ohýbal priestor okolo vesmírnej rakety, alebo červie diery, ktoré by vytvorili skratku cez vesmír. Problém je, že tieto teórie zatiaľ fungujú len na papieri a dlho ešte aj budú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

YouTube kanál Insane Curiosity ale hovorí o jednom riešení, ktoré by umožnilo ľudskej posádke navštíviť vzdialené hviezdy. Vo videu hovorí o hibernácii, ktorá sa objavovala vo vedecko-fantastických dielach tak dlho, ako nadsvetelný pohon, alebo červie diery. Hibernácia by umožnila ľuďom prespať celú cestu a zobudiť sa o desiatky, možno až stovky rokov neskôr, v inej časti vesmíru.

Umelý spánok

Je to reálna možnosť? Umelá hibernácia by fungovala úplne inak, ako hibernácia u živočíchov na Zemi, no veľa vedcov verí, že je to jediná možnosť, ako navštíviť vzdialené kozmické objekty v priebehu ľudského života. Umelá hibernácia so sebou prináša prekážky, ktoré v súčasnej dobe nevieme prekonať, no napriek tomu sa považuje za jednu z reálnejších možností.

Vedci totiž vedia, že prekonať rýchlosť svetla je nemožné, pretože by sme potrebovali nekonečné množstvo energie. Koncepty ako Alcubierrov pohon, alebo cestovanie cez červie diery si vyžadujú exotickú hmotu, ktorá by mala negatívnu energiu. V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že takáto hmota existuje. Na princípe negatívnej energie funguje aj koncept červích dier.

V súčasnosti by trvala cesta k hviezde Proxima Centauri od 80-tisíc rokov, až po tisíc rokov, podľa toho, akú technológiu pohonu by raketa používala. Ak by však ľudstvo prišlo na spôsob, ako uložiť človeka do hlbokého spánku, dokázali by sme znížiť jeho metabolizmus a umožniť mu tak prekonať dlhé cesty.

Raketa na Mars cestuje približne 7 mesiacov a k Jupiteru 6 rokov. Ak by sme chceli k plynnému obrovi poslať ľudskú posádku, vyžadovalo by si to zložitú raketu, ktorá musí obsahovať všetko, čo človek potrebuje na prežitie.

Spoločnosť SpaceWorks pracuje na spôsobe, ako najlepšie prepraviť astronautov na Mars. Pracujú na ubytovacích moduloch, ktoré by dokázali ľudí udržať v stave hibernácie po celú dĺžku cesty. Ide o stav, ktorý je bežný u rôznych zvierat, ktoré sa ukladajú na zimný spánok. Vedci sa preto snažia zistiť, či je možné podobný stav vyvolať aj u ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close