Dron Ingenuity v atmosfére Marsu nakoniec 12. apríla nevzlietne. NASA hlási problémy. Toto je náhradný termín!

Nakoniec poletí o pár dní neskôr.

dron Ingenuity_mars
Zdroj: Pixabay.com (Aynur_zakirov), Ingenuity (Wikimedia)

V posledných dňoch sa oči vedeckej komunity sústreďujú na Dron Ingenuity. Ide o dron, ktorý sa aktuálne nachádza na Marse. Na červenú planétu sa dostal v rámci misie Perseverance, ktorej primárnym cieľom je objaviť známky po živote.

Dron Ingenuity je prvým lietajúcim objektom, s ktorým sa ako ľudia, pokúsime o kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, ako je Zem. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako jednoduchý úkon, opak je však pravdou. Dôvodom je, že atmosféra Marsu má približne len 1% hustoty atmosféry našej planéty. Inými slovami, podmienky sú diametrálne odlišné, čo robí z letu náročnú, hoci nie nemožnú úlohu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pôvodný plán letu sa odkladá na 14. apríla

Len pár dní dozadu sme vás informovali, že NASA plánuje uskutočniť tento let 12. apríla v skorých ranných hodinách nášho času. Nakoniec sa však uskutoční 14. apríla. Oznámila to samotná vesmírna agentúra prostredníctvom svojich stránok. Mimochodom, už ide o druhý posun letu, pôvodne sa malo letieť 8. apríla.

„Počas piatkového vysokorýchlostného testu rotácie sa sekvencia príkazov ovládajúca test skončila skôr kvôli vypršaniu platnosti časovača „watchdog“. Stalo sa tak pri pokuse o prechod letového počítača z režimu „Pred letom“ do režimu „Let“. Vrtuľník je bezpečný a zdravý a svoju kompletnú telemetrickú sadu odkomunikoval na Zem.

Časovač strážneho psa dohliada na postupnosť príkazov a varuje systém pred potenciálnymi problémami. Pomáha systému zostať v bezpečí tým, že nebude pokračovať, ak sa vyskytne situácia, ktorá nie je v súlade s plánom.

Tím vrtuľníka skúma telemetriu s cieľom diagnostikovať a pochopiť vzniknutý problém.“ píše NASA na svojich stránkach.

Len pre pripomenutie, samotný let bude trvať len niekoľko desiatok sekúnd. Konkrétne to bude polovica minúty, počas ktorej vzlietne do výšky približne 3 metrov a následne pristane na zemi. Samotný dron váži okolo 2 kilogramov.

Pevne veríme, že let sa už posúvať nebude, a že prebehne úspešne. Mimochodom, sledovať ho budete môcť pomocou YouTube kanálu americkej NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre