SpravodajstvoVeda a výskum

Kadiaľ pôjde rover Perseverance? NASA zverejnila obrázok, ktorý ukazuje jednu z možných ciest

Už čoskoro začne rover pátrať po stopách života.

18. februára pristál na povrchu Marsu rover Perseverance. Presnejšie dosadol do krátera Jezero, ktoré mohlo byť kedysi jazerom a riečnou deltou. V ňom bude rover Perseverance pátrať po stopách mikrobiálneho života na červenej planéte, píše portál Universe Today.

Lenže kde presne by mal rover po týchto stopách pátrať? Americká vesmírna agentúra NASA, pod ktorú misia spadá, nedávno uverejnila obrázok, ktorý ukazuje možnú trasu rovera. Tento obrázok by mohol pomôcť roveru prejsť zradným terénom Marsu. Na obrázku nižšie môžeme vidieť cestu zo zrázu, ktorý tvorí hranicu bývalej riečnej delty, naprieč povrchom a nakoniec na okraj krátera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Perseverance
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/USGS

Život na Marse?

Kráter Jezero bol zvolený preto, lebo pred miliardami rokov mohol byť zaplavený vodou. Teórie totiž tvrdia, že kedysi dávno Mars vyzeral úplne inak, ako ho vidíme dnes. Mal hustejšiu atmosféru, teplejšie podnebie a mohol mať aj tečúcu vodu, priamo na povrchu. U nás na Zemi sú riečne delty miestom, kde môžeme nájsť bohatú vzorku života a ak sa život nachádzal aj na Marse, je možné že jeho stopy nájdeme práve tam.

Ak bol aj Mars niekedy v minulosti obývateľný, netrvalo to dlho. Preto vedci čakajú, že ak sa im podarí objaviť stopy života, nepôjde o zložitejšie organizmy ako baktérie. Perseverance ale nebude hľadať len stopy života. Vedci dúfajú, že sa im podarí odhaliť, kedy presne a ako prišiel Mars o svoju vodu.

Perseverance by mohla prejsť počas svojej hlavnej misie niekoľko desiatok kilometrov. Je však pravdepodobné, že misia bude ešte o niekoľko rokov predĺžená. Okrem pátrania po živote a stratenej vode Perseverance bude zbierať vzorky, ktoré si o pár rokov vyzdvihne ďalšia misia, tentokrát pod vedením Európskej vesmírnej agentúry. Vzorky poputujú na Zem, kde budú detailne preskúmané. Následne budú študované vedcami počas nasledujúcich desaťročí a pomôžu im odhaliť záhady našej sústavy.

Ak by sa roveru Perseverance podarilo nájsť život, išlo by o historický objav a prvé potvrdenie života mimo našej planéty. Vedci by v tom prípade začali premýšľať nad tým, ako sa môže život šíriť naprieč Slnečnou sústavou. Existujú teórie ktoré tvrdia, že život na Zem priniesla kométa, alebo asteroid a objavenie života na inej planéte by vedcom umožnilo ďalej s touto teóriou pracovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close