SpravodajstvoVeda a výskum

Niektoré pozemské organizmy by mohli v podmienkach Marsu prežiť. Naznačujú to nové štúdie. O čo ide?

Dve nezávislé štúdie tvrdia, že si musíme dať pozor, čo na červenú planétu prinesieme.

Mars sa považuje za nehostinnú planétu. Je chladný, vyprahnutý a jeho povrch je neustále bombardovaný ultrafialovým žiarením, píše portál IFLScience.

Dve nezávislé štúdie však tvrdia, že hoci nevieme, či sa môže na Marse nachádzať život, nemali by sme túto možnosť vyvracať. Zároveň by sme si aj mali dávať pozor na to, čo na Mars pošleme. V prvej štúdii sa totiž píše, že niektoré pozemské organizmy by dokázali prežiť aj v krutých podmienkach červenej planéty. Dokázali to na určitých druhoch baktérií a plesní, ktoré vyslali vysoko do zemskej stratosféry. Tam boli mikroorganizmy vystavené podmienkam, podobným Marsu. Ukázalo sa, že časť organizmov umrela, ale časť dokázala prežiť. Vďaka tomu vedci môžu získať lepšiu predstavu o tom, ako chrániť Mars pred mikróbmi, ktoré by sme mohli so sebou priniesť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Správanie mikróbov na inej planéte

V prípade plánovania dlhodobých misií s ľudskou posádkou musia vedci pochopiť, ako by sa mohli mikroorganizmy spojené s ľuďmi správať v podmienkach Marsu a či by dokázali prežiť. Niektoré mikroorganizmy by v prípade iných podmienok mohli ľuďom uškodiť, zatiaľ čo iné mikroorganizmy by mohli byť nenahraditeľné. Mohli by nám pomôcť produkovať jedlo, či iný materiál.

Druhá štúdia je rovnako zaujímavá. V nej sa vedcom podarilo rozmnožiť mikróby na vzorkách z marťanského meteoritu. Vedci na to použili vzorku, ktorá sa odhaduje byť 4.5-miliárd rokov stará. Použili Chemolitotrofov, čo sú špeciálne mikroorganizmy, ktoré sa živia horninami. Cieľom vedcov bolo zistiť, aké stopy by podobné mikroorganizmy zanechali.

„Predpokladáme, že na Marse kedysi mohli existovať organizmy, podobné chemolitotrofom,“ Vyjadrila sa astrobiologička Tetyana Milojevic, z University of Vienna.

Tímu sa podarilo zistiť, že Chemolitotrofy si postavili minerálne kapsule z fosfátov železa, mangánu a hliníka. Tieto konštrukcie boli v marťanskej pôde jedinečné a nepodobali sa na nič, čo by robili mikróby u nás na Zemi, dokonca ani v simulovaných podmienkach. Vedci vďaka tejto štúdii budú po podobných útvaroch pátrať aj na povrchu Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close