SpravodajstvoVeda a výskum

Ako dlho trvá starým satelitom, kým spadnú na Zem?

Európska vesmírna agentúra priniesla zaujímavú infografiku.

Na obežnej dráhe sa momentálne nachádza obrovské množstvo objektov, ktoré tam neostanú večne. Byť na obežnej dráhe neznamená, že budete krúžiť okolo našej planéty večne. Príkladom môže byť aj Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá musí pravidelne upravovať svoj kurz, aby nespadla na Zem.

Ak sme vo vesmíre, väčšina zemskej atmosféry, ktorá by nás spomaľovala, sa nachádza pod nami. No aj na nízkej obežnej dráhe sa nachádza drobné množstvo odporu, ktorý spomaľuje všetky objekty, ktoré sa na obežnej dráhe nachádzajú, píše portál Universe Today. Lenže ako dlho trvá, kým satelit padne na Zem? Ak by bola Rímska ríša schopná vyslať do vesmíru satelit, ktorý by sa nachádzal vo výške 1200 km, na Zem by padol niekedy v dnešnej dobe. Ak by dinosaury vypustili satelit do výšky 36-tisíc km, ešte stále by sme ho mohli vidieť krúžiť okolo Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dlho trvá satelitu, kým spadne?

Ukazuje sa, že kozmické objekty môžu ostať na obežnej dráhe naozaj dlhú dobu. To môže byť problém, pretože už teraz ľudstvo čelí hromadiacemu sa vesmírnemu odpadu. Odborníci preto žiadajú satelitných operátorov, aby našli spôsob, ako sa svojich starých satelitov bezpečne zbaviť. Osvetu svojim spôsobom prináša aj Európska vesmírna agentúra, ktorá spolu s United Nations Office for Outer Space Affairs priniesla infografiku, ktorá popisuje, ako dlho vydržia objekty na obežnej dráhe.

Vesmírny odpad
Zdroj: ESA

Satelity, ktoré sa nachádzajú vo výške do 500 km spadnú na Zem relatívne rýchlo. Infografika ukazuje, že im to môže trvať menej ako 25 rokov. Ak sa objekt nachádza vo výške 1200 km, môže trvať až 2-tisíc rokov, kým spadne na Zem a zhorí v atmosfére. Problém nastáva, ak umiestnime satelit na geostacionárnu obežnú dráhu, ktorá sa nachádza vo výške 36-tisíc km. V tejto výške sú objekty ovplyvnené atmosférou len minimálne a mohli by ostať na obežnej dráhe už naveky.

Je potrebné nájsť spôsob, ako by sme sa mohli zbaviť nefunkčných satelitov, lebo s pribúdajúcim kozmickým odpadom nám hrozí, že jedného dňa nebudeme schopní opustiť našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close