SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vplýva stav beztiaže na ľudské telo? Vedcom to pomáhajú zistiť tieto zvieratká

Netradičný živočích sa ukázal byť ideálnym pre štúdiu zmien buniek v stave beztiaže.

Vesmír môže negatívne vplývať na ľudské telo, ak sa astronaut nachádza v stave beztiaže dlhšiu dobu. Svaly nemusia zápasiť s gravitáciou, ktorá na nás dennodenne vplýva na Zemi a tak po čase dôjde k ich chradnutiu. Dlhodobý pobyt vo vesmíre môže mať vplyv aj na srdce astronauta.

Lenže ako zistíme následky beztiažového stavu bez toho, aby sme ohrozili životy astronautov? Téme sa venuje aj YouTube kanál SciShow Space, ktorý tvrdí, že vedcom pomáhajú vínne mušky. Na prvý pohľad sa môže zdať, že vínne mušky nemajú s človekom takmer nič spoločné, avšak ich gény kopírujú funkcie ľudských génov. Preto vedci skúmajú, ako sú mušky ovplyvnené dlhodobým pobytom vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vínne mušky sú ideálnym subjektom pre testy hneď z niekoľkých dôvodov. Ich gény hrajú najdôležitejšiu úlohu, avšak mušky sú zároveň veľmi malé. To znamená, že na vesmírnej stanici, kde je miesto obmedzené, ich môžu astronauti chovať tisíce. Ďalšou výhodou je, že vínne mušky sa dožijú len dva týždne, preto môžu astronauti študovať niekoľko generácií počas jedného mesiaca.

Vplyv beztiažového stavu na vínne mušky

Práve kvôli vínnym muškám vedci zistili, že v stave beztiaže sa srdce správa o trochu inak, pretože nemusí zápasiť s gravitáciou. Rovnako ako svaly, aj srdce po čase slabne. Vedci zatiaľ nemajú k dispozícii všetky odpovede, avšak srdce je veľmi dôležitým orgánom. Ak sa im podarí zistiť, ako sa vo vesmíre mení, pôjde o kľúčové informácie, ktoré by mohli ľudstvu pomôcť pri dlhých pobytoch vo vesmíre.

Astronauti majú problémy s imunitným systémom počas a aj krátko po ich pobyte vo vesmíre. Vedci sa domnievajú, že vínne mušky by im mohli prezradiť prečo. Ľudia majú dva druhy imunitného systému. Ten, s ktorým sme sa narodili a pomáha nás chrániť pred vírusmi, baktériami a parazitmi. Ten druhý je adaptívny a dokáže sa prispôsobiť hrozbám keď je im vystavený. Vínne mušky tento druhý typ imunitného systému nemajú, a preto sa vedci dokážu zamerať na ten prvý a zistiť, aké zmeny sa v ňom dejú počas pobytu vo vesmíre.

Vedci zistili, že pobyt v stave beztiaže môže ovplyvniť receptory imunitného systému a mušky sa stali náchylnejšie na plesňové ochorenia. Naopak, ak mušky boli vystavené vyššej gravitácii (pozn. redakcie: pri opúšťaní alebo návrate do atmosféry) tieto receptory boli výkonnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close