Neutrónové hviezdy by mohli mať v jadre „parazita“, píše nová štúdia

Vedci sa ponorili hlbšie do záhady temnej hmoty a čiernych dier.

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

O primordiálnych čiernych dierach veľa nevieme. Vieme ale že sú extrémne malé, a preto vedci doteraz žiadnu neobjavili. Ich existencia preto ostáva čisto hypotetickou. Nová teória ale tvrdí, že primordiálne čierne diery by mohli byť jedným zo zdrojov záhadnej temnej hmoty, píše portál Science Alert.

Primordiálne čierne diery majú vzhľadom na svoju veľkosť krátky život. Teória však ponúka myšlienku, že by sa mohli ukrývať v jadrách neutrónových hviezd. Takáto čierna diera by pomaly pohlcovala materiál a ničila by neutrónovú hviezdu zvnútra. Teória zatiaľ nebola overená, no nedávno ju tím vedcov publikoval na portál arXiv. Tím však analyzoval, ako dlho by trvalo takejto čiernej diere neutrónovú hviezdu pohltiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka tomuto výskumu by mohli následne analyzovať populáciu neutrónových hviezd a trošku zúžiť populáciu čiernych dier, ktoré sa momentálne spájajú s temnou hmotou. Vedci však nemajú tušenie, čo je to temná hmota. Tá sa radí k najväčším záhadám vesmíru, pretože aj napriek tomu, že o nej nemáme žiadne informácie vieme, že hrá vo vesmíre dôležitú úlohu. Vedci totiž zrátali všetku viditeľnú hmotu vo vesmíre a zistili, že jej je málo. Všetka hmota, ktorú môžeme pozorovať nezodpovedá gravitácii, ktorá sa vo vesmíre nachádza. Zaznamenaná gravitácia naznačuje, že až 80% hmoty, ktorá by sa mala vo vesmíre nachádzať, môže byť tvorená temnou hmotou.

Čo môže tvoriť temnú hmotu?

Čierne diery sú zaujímavým kandidátom na temnú hmotu. Pokiaľ nemajú okolo seba jasný akrečný disk, je takmer nemožné ich pozorovať. Objavili sa však nové teórie, ktoré spomínajú primordiálne čierne diery. Primordiálna čierna diera je objektom, ktorý vznikol krátko po veľkom tresku. Primordiálne čierne diery nevznikli kolapsom hviezdy, ale gravitačným kolapsom samotného vesmíru, ktorý bol v tej dobe oveľa hustejší.

Problém je, že primordiálne čierne diery sú extrémne malé a ak by vznikli krátko po veľkom tresku, už by sa dávno „vyparili“ prostredníctvom Hawkingovho žiarenia. Vedci však pracujú s myšlienkou, ktorá tvrdí, že primordiálne čierne diery mohli byť zachytené neutrónovou hviezdou a mohli sa „prepadnúť“ do jej jadra. Druhá možnosť naznačuje, že v jadre neutrónovej hviezdy sa nachádzajú častice temnej hmoty, ktoré sa môžu zrútiť do čiernej diery. Drobné primordiálne čierne diery by neostali dlho malé. Z jadra hviezdy by požierali hmotu a efektívne na nej „parazitovali.“ Podľa výsledkov výskumu by primordiálna čierna diera zvládla pohltiť neutrónovú hviezdu do 13.8-miliárd rokov, čo je vek nášho vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre