SpravodajstvoVeda a výskum

V akej ére vesmíru sa nachádzame a čo sa bude diať v budúcnosti?

Vieme, ako sa vesmír začal, ale kde presne sa nachádzame teraz?

Vesmír je starý 13.8-miliárd rokov. Dnes už vieme, že sa začal veľkým treskom a vieme tiež, že sa vo vzdialenej budúcnosti skončí. Lenže v akej dobe sa momentálne nachádzame? Na túto otázku prináša odpoveď portál IFLScience.

Odpoveď sa môže líšiť podľa toho, akého fyzika sa opýtate. Niektorí delia vývojové štádium na dlhé éry, iný na kratšie epochy. Všetci sa však zhodnú v tom, že sa nachádzame v ére hviezd. Táto éra sa vyznačuje tým, že väčšina energie vo vesmíre je tvorená hviezdami, galaxiami a životom. Ide o éru, ktorá sa začala približne 150-miliónov rokov po veľkom tresku a môže trvať ďalších 86-miliárd rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto éra sa vyznačuje niekoľkými míľnikmi. Tým prvým je tvorba úplne prvej hviezdy a tvorba úplne prvých galaxií. Astronómovia zatiaľ nemajú presné informácie, ako k tomu došlo, no pomôžu nám k tomu pripravované teleskopy novej generácie. Medzi ne sa radí aj vesmírny teleskop Jamesa Webba.

Po vytvorení prvých hviezd vesmír zažil explóziu aktivity. Nové hviezdy sa vytvárali rapídnym tempom a hoci aj dnes vznikajú nové hviezdy, tie vznikajú oveľa pomalšie. Ďalší významný  bod tejto éry nastal pred 4-miliardami rokov. Vesmír začal expandovať oveľa rýchlejšie. Predpokladá sa, že za to môže temná energia, ktorú sa nám zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Čo bude nasledovať?

Lenže čo sa udeje vo vzdialenej budúcnosti? Jedného dňa sa prestanú vytvárať nové hviezdy a vo vesmíre ostanú len biele trpaslíky, neutrónové hviezdy, alebo čierne diery. Nakoniec však zaniknú aj tieto pozostatky mŕtvych hviezd a teoretizuje sa, že čierne diery by mali ostať ako posledné objekty vo vesmíre.

Niektoré teórie predpokladajú, že sa vesmír bude aj naďalej rozpínať, dokým jedného dňa, ďaleko v budúcnosti, nezastane. Následne sa začne opäť scvrkávať, dokým nedosiahne singularitu. Singularita je bod nekonečnej hustoty a tá by mohla viesť k ďalšiemu veľkému tresku. Tá pravdepodobnejšia sa ale nazýva tepelná smrť vesmíru.

Podľa tejto teórie sa v extrémne vzdialenej budúcnosti vesmír dostane do takej veľkosti, že už v ňom nedokážu existovať žiadne štruktúry. Spôsobené to bude vyrovnaním energie v celom priestore. Vesmír tým pádom ostane prázdnym, temným a chladným priestorom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close