SpravodajstvoVeda a výskum

Čínska misia na Mars, Tianwen-1, by mohla byť prvou svojho druhu od roku 1971

V čom je prebiehajúca misia historická?

Čína by sa mohla považovať za krajinu, ktorá sa ako prvá začala zaoberať raketami, no ich zámery by sa vtedy nedali v žiadnom prípade považovať za mierové, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity.

Keď prebiehali vesmírne preteky medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, Čína sa zapojila pomerne neskoro, okolo roku 1970.  V tom období už kráčal prvý človek na Mesiaci a môžeme povedať, že USA, ale aj Sovietsky zväz mali oproti Číne obrovský náskok.  V tom istom roku Čína vyslala na obežnú dráhu okolo Zeme svoj prvý satelit, no vo vesmírnom programe výrazne nepokračovala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Píše sa rok 2021 a minulý rok Čína vrazila do vesmíru približne 11-miliárd dolárov, čím sa stala druhou ekonomickou mocnosťou vo vesmíre. Prvou sú spojené štáty, ktoré do vesmírneho priemyslu vložili 22-miliárd dolárov. Čína však nie je vo vesmíre nováčikom. Doteraz je jedinou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť s roverom na odvrátenej strane Mesiaca.

Ambiciózne plány

Na Mesiac sa pravdepodobne už o pár rokov vrátime, no vesmírne agentúry majú v hľadáčiku ďalšiu planétu Slnečnej sústavy, Mars. Misie na Mars vyslali Spojené Arabské Emiráty, Spojené štáty, ale aj Čína, so svojim roverom Tianwen-1. Vo februári má na povrch červenej planéty dosadnúť misia americkej NASA, ktorá nám prinesie zvuky tejto planéty.

Čínska misia Tianwen-1 je však mimoriadne ambiciózna. Ak všetko pôjde tak ako má, misia prinesie k Marsu raketu, ktorá ostane na orbite, pristávací modul a aj rover, dokopy s 13 vedeckými inštrumentmi. Sedem z nich bude na rakete na obežnej dráhe Marsu a šesť bude priamo na roveri. Ten sa s pristávacím modulom dostane priamo na povrch Marsu.

Rovnako ako v prípade misie na odvrátenú stranu Mesiaca, aj teraz sa Čína pokúša o historickú misiu, ktorá bude prvou svojho druhu. Naposledy sa o to pokúšala sovietska misia Soviet Mars 3 v roku 1971. Cieľom misie Tianwen-1 bude štúdium morfológie, či geologickej štruktúry Marsu. Tianwen-1 taktiež bude skúmať to, či sa v minulosti nachádzala na Marse voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close