Google zvažuje, že po nátlaku miestnych úradov, opustí austrálsky trh. Prečo nad týmto krokom uvažuje?

Tvorca webu, Tim Berners-Lee, nie je s navrhovanou legislatívou rovnako stotožnený. Podľa neho by išlo o precedens, ktorý uškodí internetu

spolocnost Google
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Niekoľko dní dozadu obehla svet správa, že vo Francúzsku sa musí spoločnosť Google dohodnúť s vydavateľmi, aby im platili za to, že využívajú ich obsah naprieč rôznymi platformami. Ide o takzvané licenčné poplatky za obsah dostupný napríklad pomocou služieb, ako je News Showcase . K podobnému kroku sa schyľuje aj v Austrálii, kde miestne úrady chcú zaviesť poplatky, za využívanie obsahu jednotlivých médií.

Austrália chce zaviesť poplatky pre Google, Facebook a ďalšie platformy

Ako sme už vyššie naznačili, tak Austrália chce zaviesť poplatky za využívanie obsahu jednotlivých mediálnych domov. A to aj za útržky obsahu, ktoré sa zobrazujú v rôznych spravodajských službách, ako napríklad Google Správy. Tie následne posielajú návštevníkov na webstránky prevádzkovateľa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa (ACCC) chce zaviesť nový rámec, v ktorom technologické platformy – počnúc Googleom a Facebookom – budú platiť spravodajským webom za odkazy na ich príbehy.“ Píše portál Techspot.com, ktorý poukazuje na vzniknutú situáciu.

Portál ďalej vysvetľuje, že legislatíva je navrhnutá tak, že spoločnosti budú musieť pracovať s odkazmi rovnako, bez ohľadu na to, či za ne platia, alebo nie.

„Možno si myslíte, že Google jednoducho prestane odkazovať na austrálske spravodajské stránky. To však nebude podľa návrhu ACCC povolené. Nové pravidlá nediskriminácie požadujú, aby spoločnosť Google zaobchádzala s webmi rovnako, bez ohľadu na to, či za odkazy na ne musí alebo nemusí platiť. “

Google hovorí, že zvažujú odchod z trhu

Spoločnosti Google sa tento krok zo strany úradov nepáči a hovorí, že môže vyústiť až do toho, že spoločnosť opustí trh. Mel Silva z Google, ktorý vystúpil v austrálskom senáte, uviedol, že spoločnosť nebude mať „nijakú skutočnú voľbu“, ale v prípade zavedenia rámca ukončí vyhľadávanie v Austrálii. Dodal, že tento krok „vytvorí neudržateľný precedens pre naše podnikanie a digitálnu ekonomiku.“

Tento názor zdieľa aj Tim Berners-Lee, muž, ktorý sa pokladá za tvorcu World Wide Web, skrátene webu. Hovorí, že vytvorením takéhoto právneho rámca, dôjde k vytvoreniu škodlivého precedensu, ktorý uškodí internetu.

„Schopnosť slobodného odkazovania – to znamená bez obmedzení týkajúcich sa obsahu prepojenej stránky a bez peňažných poplatkov – je pre fungovanie webu zásadná vlastnosť.“

Návrh však nepočíta s jednou alternatívou a to, že Google vypne svoje služby.

Druhá strana mince a pohľad redakcie

Rozumieme, že veľká mediálne domy chcú za používanie odkazov poplatky, avšak legislatíva, ktorá by zaviedla takéto pravidlo, by paradoxne podľa nášho názoru uškodila slobodnému trhu. Dnes Google propaguje viaceré spravodajské webstránky pomocou rôznych kanálov, pričom ich propaguje na základe rôznych atribútov (pozn. redakcie: nie všetky atribúty sú známymi). Týmto spôsobom posiela návštevnosť na webstránky, kde návštevníci vidia reklamy. Inými slovami, Google nepriamo týmto médiám platí a nie sú to malé peniaze. Obzvlášť veľké spravodajské stránky s bohatou históriou, čerpajú z týchto platforiem najviac návštevníkov, a teda aj sprostredkovaných zárobkov. Má to súvis s atribútmi, na základe ktorých Google vyhodnocuje kvalitu webstránok. Ide napríklad o autoritu stránky, odbornosť, rozmanitosť textov, a podobne. Zavedenie licenčných poplatkov by vo svojej podstate znamenalo pre mnoho menších redakcií, hlavne v prípade úzko špecifických stránok, problémy s financovaním a chodom. Inými slovami, mnoho redakcií by doslova padlo a internet by bol menej rozmanitejším priestorom. Môžeme teda očakávať, že na konci dňa, by sa silní hráči, stále ešte silnejšími.

Tento scenár pritom nie je nereálnym. Tlačenie na pílu v minulosti prinieslo, že Google napríklad vypol službu Google správy vo Španielsku v roku 2014, kedy bola prijatá legislatíva, ktorá nútila spoločnosť platiť spravodajským portálom za to, že na nich odkazuje.

Riešením tohto problému by bolo, aby spoločnosti, ktoré nechcú, aby bol preberaný ich obsah touto formou, mali možnosť vypnúť indexovanie ich obsahu v jednotlivých službách. Čo dnes je mimochodom možné dosiahnuť prostredníctvom jednoduchých príkazov v kóde stránky.

Aký je váš názor na túto tému? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre