Explózia väčšia než akákoľvek supernova: Čo presne sú hypernovy a ako vznikajú?

Radia sa k jedným z najväčších vesmírnych explózii, ktoré prekoná len veľký tresk

Supernova
Zdroj: ESO/L. Calçada

V galaxii, ktorá sa od nás nachádza 25-miliónov svetelných rokov, objavili astronómovia zvláštny úkaz, ktorý poukazuje na explóziu hviezdy. Ide o takzvanú hypernovu, najsilnejší typ explózie vo vesmíre, od čias veľkého tresku, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity.

Hypernovy sú vysoko energetické supernovy, ktoré vznikajú dôsledkom extrémneho kolapsu hviezdneho jadra. Vzniká, keď sa masívna hviezda (pozn. redakcie: S hmotnosťou viac ako 30-násobku hmotnosti Slnka) zrúti a vytvorí rotujúcu čiernu dieru. Táto čierna diera následne vyžaruje dva energetické lúče a je obklopená akrečným diskom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento kolaps sa udeje tak rýchlo, že vonkajšie vrstvy hviezdy nestihnú na zmenu reagovať. Následne hviezda exploduje a vytvorené energetické prúdy rozmetajú akýkoľvek hviezdny materiál v okolí. Podľa súčasných poznatkov by mali vznikať aj gamma lúče, ktoré sa pohybujú po smere energetického prúdu.

Tieto lúče však môžeme pozorovať len vtedy, ak je energetický lúč namierený priamo na nás. Astronómovia tvrdia, že za každé gamma lúče, ktoré objavíme sa vo vesmíre nachádzajú stovky ďalších prípadov, no ich energetické lúče sú natočené iným smerom.

Mohutné explózie

V roku 1998 astronómovia zaznamenali vesmírnu explóziu, ktorá navždy zmenila to, ako chápeme supernovy. V galaxii ESO 184-G82 sa objavila explózia, ktorú vedci považovali za typ supernovy, ktorá mala nedostatok vodíka a hélia. Táto explózia vykazovala veľmi široké spektrum emisií a vykazovala tiež silné rádiové emisie. Tieto údaje naznačovali materiál, ktorý sa mohol pohybovať určitým zlomkom rýchlosti svetla.

Zároveň sa ukázalo, že explózia v galaxii ESO 184-G82 bola nezvyčajne energetická. Prečo? Spolu s explóziou vedci zaznamenali aj gamma lúče, no dlho nevedeli spojiť tieto dve udalosti dokopy. Materiál v okolí supernovy dosahoval rýchlosť až 40-tisíc km/s, čo je viac ako 10% rýchlosti svetla. Žiadna supernova nedokázala vystreliť materiál naprieč vesmírom tak veľkou rýchlosťou. Neskôr bolo navrhnuté, že sa jadro hviezdy, na konci jej životného cyklu, zrútilo do čiernej diery a energetické prúdy sa predrali cez vonkajšie vrstvy hviezdy vytvárajúc obrovskú explóziu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre