SpravodajstvoVeda a výskum

„Je nepravdepodobné, že by sa nachádzali mimozemšťania hneď vo vedľajšej sústave,“ Tvrdí dvojica harvardských vedcov

Signál, ktorý sme zachytili z Proxima Centauri s najväčšou pravdepodobnosťou nevytvorili mimozemšťania

V decembri minulého roku zachytili astronómovia zvláštny rádiový signál, ktorý prichádzal zo sústavy Proxima Centauri (pozn. redakcie: najbližšia hviezda pri našej Slnečnej sústave). Tento objav okamžite viedol k špekuláciám o mimozemskom živote, hoci signál ešte nebol potvrdený. Vedci totiž nevylučujú možnosť, že to, čo zachytil rádiový teleskop Parkes, môže byť rušenie našej vlastnej planéty, píše portál Universe Today.

Napriek tomu bol signál označený ako „zaujímavý“. Dvojica vedcov z Harvardu, Amir Siraj a Abraham Loeb sa rozhodli vykonať štúdiu, ktorá má v pláne zistiť pravdepodobnosť existencie života „hneď vedľa nás.“ Dvojica založila svoj výskum na takzvanom Kopernikovom princípe, ktorý tvrdí, že nič vo vesmíre nie je jedinečné. My ako ľudia môžeme byť tvorený podľa vesmírnej normy a tam vonku sa môžu nachádzať hviezdy, podobné Slnku a planéty, podobné Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pôvod signálu?

Ak uplatníme Kopernikov princíp na celý vesmír, vyplýva nám z toho, že tam vonku môžeme nájsť planétu podobnú tej našej, na ktorej sa nachádza podobný život.

„Kopernikov princíp nám pomohol v pátraní po mimozemskom živote. Keďže podľa neho nie sme jedineční, mali by sme predpokladať, že vesmír bude plný života,“ vyjadril sa Amir Siraj.

Signál, ktorý bol zachytený je podľa mnohých len výsledkom prírodnej aktivity. Zaznamenali aj dopplerov posun, ktorý naznačoval, že signál vychádzal z pohybujúceho sa objektu – planéty rotujúcej okolo hviezdy. Nepotešia nás ani výsledky Loebovho a Sirajovho výskumu. Podľa nich existuje šanca len 1:100-miliónom, že bol signál vytvorený vyspelou mimozemskou civilizáciou.

V pátraní po mimozemskom živote ich to neodradí. Abraham Loeb je fascinovaný mimozemským životom a okolo roku 2017 napísal zaujímavú štúdiu. Tvrdil, že asteroid Oumuamua môže v skutočnosti byť mimozemská sonda. Zároveň ide o vedca, ktorý sa vyjadril, že ak chceme objaviť mimozemský život, mali by sme pátrať nielen po mimozemských signáloch, ale aj mimozemských sondách.

Hoci je pravdepodobné, že signál z Proxima Centauri nevytvorili mimozemšťania, nemusíme byť sklamaní. Inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) tvrdí, že život mimo Zeme objavíme do roku 2036.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close