ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Z obchodu Google Play bolo odstránených ďalších 164 nebezpečných aplikácií. Odstráňte ich čo najskôr!

V obchode Google Play sa nachádzali desiatky tzv. CopyCatz aplikácií, ktoré sa tvária ako originálne aplikácie s miliónmi stiahnutí.

Obchod s aplikáciami pre zariadenia s operačným systémom Android, Google Play, prechádza ďalšími veľkými čistkami. Z obchodu bolo len nedávno odstránených ďalších 164 potencionálne nebezpečných aplikácií, ktoré môžu spôsobovať zobrazovanie nechcených reklám, môžu monitorovať používateľov, či zberať citlivé údaje. Na novo objavenú hrozbu upozornil známy tím Satori Threat Intelligence.

Rozmach CopyCatz aplikácií

Celý balík 164 aplikácií má jedno spoločné – ide o tzv. CopyCatz aplikácie. V skratke sa jedná o aplikácie, ktoré sa tvária ako iné, často známe a vo veľkom sťahované populárne aplikácie. Vývojári týchto podvodných aplikácií častokrát využívajú identické grafické zobrazenie, podobné logo, či zle vyhláskovaný pôvodný názov, čo zrejme neodhalila veľká časť používateľov. Aplikácie si totižto dokopy stiahlo viac ako 10 miliónov používateľov operačného systému Android, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zoznam najsťahovanejších aplikácií:

  • iSwipe Phone X – 5 000 000 stiahnutí
  • Ringtone maker – Mp3 cutter – 1 000 000 stiahnutí
  • DJ Mixer Studio 2018 – 1 000 000 stiahnutí
  • AppLock New 2019 – Privacy Zone & Lock your apps – 1 000 000 stiahnutí
  • Wifi Speed Test – 500 000 stiahnutí
  • Wps Tester – 500 000 stiahnutí

Na zozname sa však nachádzajú ďalšie desiatky aplikácií, ktoré si dokopy stiahli ďalšie státisíce používateľov. Celý zoznam nájdete priamo na stránkach spomínaného výskumného tímu.

Aplikácie už boli z obchodu Google Play odstránené

Odpoveď spoločnosti Google bola v tomto prípade opäť okamžitá a ihneď po upozornení na tieto podvodné aplikácie bolo všetkých 164 aplikácií odstránených z obchodu. Ak ste však na svojom zariadení mali stiahnutú jednu z aplikácií na zozname, musíte ju zo svojho zariadenia odstrániť ručne, keďže Google na aplikácie vo vašom smartfóne dosah nemá. Na záver iba dodáme, že pred inštaláciou nových aplikácií sa vždy uistite o tom, odkiaľ aplikácia pochádza, kto je jej vývojárom a taktiež odporúčame prezrieť si recenzie či už v obchode Play, alebo na internetových fórach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close