SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia objavili doteraz najstarší kvazar a tvrdia, že by nemal existovať

Nový teleskop, prichádzajúci tento rok, by nám mohol pomôcť kvazar preskúmať

Astronómovia odhalili viac ako 750-tisíc kvazarov (pozn. redakcie: Kvazar je extrémne jasné jadro galaxie, ktoré v sebe ukrýva čiernu dieru). Spomedzi obrovského množstva týchto jasných objektov však jeden vynikal. Ide o kvazar J0313-1806 a vedci tvrdia, že by mohlo ísť o najstarší kvazar vo vesmíre, píše portál ExtremeTech.

Podľa výskumu je supermasívna čierna diera, ktorá sa nachádza uprostred, stará o trochu viac ako 13-miliárd rokov. Vzhľadom na jej vek a veľkosť vedci netušia, ako mohla vzniknúť. Svetlo, ktoré sa ku nám z kvazaru J0313-1806 dostalo nám ho ukazuje za čias, kedy mal vesmír len 670-miliónov rokov. Kvazar má hmotnosť 2-miliardykrát väčšiu, ako naše Slnko. To nie je pre supermasívne čierne diery nezvyčajné, no tie vznikli oveľa neskôr a mali viac času požierať hmotu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa modelov nemá kvazar J0313-1806 existovať. Tie predpokladajú, že aby mohla čierna diera veľkosti tohto kvazaru narásť za tak krátky čas, musela by vznikať z hmotnosti najmenej 10-tisíc násobku Slnka.

Záhadná čierna diera

Preto sa vedci rozhodli bližšie preskúmať záhadný kvazar. Existuje totiž ešte jedna metóda akou môžu vzniknúť čierne diery, ktorá sa nazýva priamy kolaps. Za normálnych okolností sa čierna diera vytvorí, ak sa hviezda, s dostatočne veľkou hmotnosťou, zrúti do seba a vytvorí čiernu dieru. Teória priameho kolapsu predpokladá, že namiesto hviezdy vytvoril čiernu dieru vodíkový plyn.

Oblaky vodíkového plynu hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe nových hviezd. Ak sa oblak zrúti do seba, môže za normálnych okolností vzniknúť nová hviezda. Ak sú však podmienky iné a gigantický oblak vodíkového plynu sa zrúti do seba, môže vzniknúť supermasívna čierna diera, ktorá je oveľa masívnejšia než čierna diera, ktorá vznikne z hviezdy.

Kvazar J0313-180 sa však nachádza príliš ďaleko na to, aby ho mohli astronómovia pozorovať. S príchodom nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba by sme však mohli podobné objekty skúmať. Teleskop Jamesa Webba má odštartovať na konci tohto roku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close