SpravodajstvoVeda a výskum

USA vs. Rusko: Kto bude mať na Mesiaci základňu ako prvý?

Obe veľmoci vyjadrili ambície vytvoriť na Mesiaci trvalú základňu. Začínajú sa nové vesmírne preteky?

Ruská vesmírna agentúra sa vyjadrila, že do roku 2040 plánuje založiť na povrchu Mesiaca svoju kolóniu. Medzitým sa americká NASA vyjadrila, že trvalú ľudskú prítomnosť na Mesiaci bude mať do konca desaťročia. Začali sa druhé vesmírne preteky?

Americká vlajka je zatiaľ jediným teritoriálnym symbolom, ktorý sa na povrchu Mesiaca nachádza. NASA bola jedinou vesmírnou agentúrou, ktorej sa podarilo dostať na Mesiac ľudí, píše portál The Next Web. To však nič neznamená, lebo všetko nasvedčuje tomu, že sa začínajú nové vesmírne preteky. Spojené štáty, ale aj Rusko totiž plánujú vyštartovať na Mesiac čo najskôr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Záujem ľudstva o Mesiac je spojený najmä s tým, že sa na jeho povrchu nachádzajú miesta, ktoré sú vhodné na vybudovanie základne. Implementácia nášho vesmírneho programu bude postupovať v troch fázach, do roku 2040,“ vyjadrila sa ruská agentúra.

Rusko plánuje osídliť Mesiac v troch fázach. Prvou bude štart orbitálnej stanice, druhou bude misia s ľudskou posádkou a tretia bude postavenie mesačnej základne. Zaujímavosťou je, že agentúra vo svojom pláne uviedla ako faktory aj dusnú politickú situáciu a limitované zdroje na povrchu Mesiaca.

Odrazový mostík na Mars?

Spojené štáty volia trošku iný prístup. Mesiac vidia ako odrazový mostík na Mars. Na jednu stranu je fascinujúce, že sa ľudia vracajú na Mesiac, no z hľadiska politiky ide o krok, ktorý by mohol viesť ku konfliktom. Mesiac totiž ukrýva pod svojim povrchom zdroje, na ktoré si robia zálusk obe svetové veľmoci.

„Momentálne pracujeme na vesmírnej stanici Gateway. Tá bude obiehať okolo Mesiaca. Posádka vesmírnej stanice bude na povrch Mesiaca dochádzať pomocou pristávacích modulov. Myslíme si, že sa tento cieľ dá splniť do 10 rokov,“ vyjadril sa šéf NASA, Jim Bridenstine.

Americká vesmírna agentúra, NASA, však v rámci programu Artemis uzavrela s viacerými krajinami tzv. „Artemis Accords“. Ide o dohodu, ktorá má zaručiť mierové spolunažívanie jednotlivých krajín na povrchu Mesiaca. Dohodu však Rusko, spolu s ďalšími krajinami nepodpísalo.

Ťažba na Mesiaci vyvolávala veľké diskusie, pretože niektorí ju vnímajú ako porušenie Vesmírnej zmluvy, ktorá tvrdí, že kozmické objekty sú majetkom celého ľudstva. Na druhú stranu však NASA poskytla detailný plán toho, ako by mali budúce operácie na Mesiaci prebiehať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close