SpravodajstvoVeda a výskum

Čmeliakova gravitácia môže vyriešiť expanziu vesmíru: Vedci si ju overia tým najextrémnejším spôsobom

Experiment by mohol otvoriť dvere novým fyzikálnym teóriám

Fyzici dlhú dobu predpokladali, že vesmír je rovnaký, bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete. Túto teóriu plánujú už čoskoro overiť tým, že preskúmajú tieň okolo čiernej diery, píše portál livescience.com.

Ak sa im podarí dokázať, že tieň čiernej diery je o trochu menší, než predpokladajú fyzikálne teórie, mohli by potvrdiť takzvanú „Čmeliakovu gravitáciu,“ teóriu, ktorá tvrdí, že náš dokonale symetrický vesmír nemusí byť až tak dokonalý. Potvrdenie tejto teórie by otvorilo dvere k mnohým novým poznatkom a mohla by sa vysvetliť aj neustále sa zrýchľujúca expanzia vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fyzik Hendrik Lorentz objavil v 20. storočí, že zákony fyziky sú rovnaké, bez ohľadu na to kde sa nachádzame v priestore, či čase, alebo akou rýchlosťou sa pohybujeme. Vďaka tejto symetrii mohla vzniknúť aj Einsteinova teória špeciálnej relativity, ktorá určila konštantnú rýchlosť svetla a vysvetľuje, ako je priestor a čas prepojený s objektmi, cestujúcimi rôznymi rýchlosťami.

Špeciálna relativita je základom fyziky. Ak chceme predniesť novú teóriu o fungovaní fyziky, mala by sedieť s tým, čo tvrdí teória relativity. Na druhú stranu sa však vedci neustále snažia prísť s novými teóriami, pretože tie staršie niektoré javy vysvetliť nedokážu. Nevieme napríklad, čo sa deje v srdci čiernej diery.

Experiment v extrémnych podmienkach

Preto je dôležité robiť experimenty, ktoré otestujú zaužívané teórie, akou je napríklad Lorentzova symetria, v extrémnych podmienkach. Cieľom vedcov je zistiť, či sa objaví malá odchýlka. Jednou z hypotéz je aj takzvaná Čmeliakova gravitácia. Jej názov je odvodený od populárnej historky o čmeliakoch. Hovorí sa, že vedci raz tvrdili, že čmeliaky by nemali lietať, pretože nedokázali pochopiť, ako ich krídla fungujú (pozn. redakcie: ide o vymyslený príbeh).

Gravitácia je tiež v istých aspektoch pre nás neznáma. Napriek tomu existujú extrémne podmienky, kde vedci prestávajú chápať to, čo sa deje. Takéto situácie otvárajú priestor pre nové fyzikálne teórie. Teória Čmeliakovej gravitácie by mohla vysvetliť temnú energiuktorá poháňa expanziu vesmíru. Ak sa nám podarí zistiť, že vesmír nie je symetrický a že je porušený zákon Lorentzovej symetrie, mohlo by to vysvetliť zrýchľujúcu sa vesmírnu expanziu.

Vedci preto plánujú otestovať túto novú gravitačnú teóriu na tom najextrémnejšom mieste, aké vo vesmíre existuje – v okolí čiernej diery. Chceli to otestovať na fotografii čiernej diery z galaxie M87, no tá fotografia nie je dostatočne detailná. Vedci však pracujú na ešte detailnejšom zachytení čiernych dier vo vesmíre.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close