SpravodajstvoVeda a výskum

Môže červia diera existovať voľne vo vesmíre?

Nová teória sa zamýšľa nad tým, či by sme mohli nájsť červiu dieru voľne vo vesmíre

Albert Einstein zmenil spôsob, akým chápeme vesmír, vďaka jeho teórii relativity. Nielen že poskytol vedcom obrovské množstvo odpovedí, týkajúce sa fyziky, priestoru a času, no nechal nám aj pár záhad, píše portál The Conversation.

Jednou z týchto záhad boli čierne diery, tajomné objekty, ktoré sa nám podarilo potvrdiť len pár rokov dozadu. Tou druhou sú červie diery, ktoré spájajú dva body v časopriestore, vytvárajúc „vesmírnu skratku.“ Červie diery sú teoretickými objektmi a zatiaľ sa nachádzajú len v predstavách niektorých vedcov. Tí však veria, že už čoskoro sa nám ich podarí objaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Červie diery majú s čiernymi dierami jednu spoločnú vec. Oba objekty sú špeciálnymi výsledkami Einsteinových rovníc. V oboch prípadoch ide o silné pokrivenie časopriestoru, spôsobené gravitáciou. Ak máme hmotu, ktorá je príliš hustá, časopriestor sa zakriví do takého extrému, že neunikne ani svetlo – to je čierna diera.

Einsteinova teória však umožňuje naťahovanie a ohýbanie časopriestoru, vďaka čomu môžu vzniknúť rôzne situácie. V roku 1935 Einstein, spolu s fyzikom Nathanom Rosenom demonštrovali, ako možno ohnúť časopriestor a vytvoriť most medzi dvoma vzdialenými miestami vo vesmíre – červiu dieru.

Existujú červie diery?

Otázka však znie – Môžeme cez červie diery cestovať? Na to by sme potrebovali dostatočne veľkú červiu dieru, ktorá by sa dokázala udržať otvorenou, aj napriek gravitačnej sile, ktorá by sa ju neustále snažila zatvoriť. Lenže na to by sme potrebovali teoretickú „negatívnu energiu.“ Tá však nie je až takým sci-fi, ako sa na prvý pohľad zdá.

Malé množstvá boli vytvorené v laboratórnych podmienkach. Vedci tiež predpokladajú, že negatívna energia, alebo aj temná energia, stojí za zrýchľujúcou sa vesmírnou expanziou. Existuje preto šanca, že červie diery môžu voľne existovať vo vesmíre.

Niektorí navrhujú, že namiesto supermasívnych čiernych dier, v jadrách väčšiny galaxií, môžu existovať červie diery. Odhaliť by ich mohli pomocou špecifického gamma žiarenia, ktoré by sa dalo pozorovať. Lenže to by nebolo riešením pre odhalenie červích dier, nachádzajúcich sa ďalej od galaktického jadra.

Zaujímavá štúdia tiež poukazuje na zvláštne kruhové rádiové signály, ktoré zaznamenávame na nočnej oblohe. Ide o kuriozitu, pretože tieto kruhy sú podľa vedcov masívne, no nespájajú sa so žiadnym viditeľným objektom. Červie diery sú fascinujúcim fyzikálnym fenoménom a možno v budúcnosti sa nám podarí odhaliť, či sú skutočné, alebo len výplod našej fantázie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close