SpravodajstvoTechnológie

Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam

Riadne fungovanie spoločnosti SMIC by mohlo byť v dohľadnej dobe ohrozené

Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne.

Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností

Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú údajne napojené na čínsku vládu a armádu. Jednou z nich aj spoločnosť SMIC, ktorá vyrába procesory. Nejde však o jedinú spoločnosť, ktorá by mala byť zaradená na sankčný zoznam. Do „hľadáčika“ USA sa dostali ešte ďalšie 3 firmy, medzi ktorými je napríklad významný hráč na poli s ropou, spoločnosť China National Offshore Oil Corp (CNOOC).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť SMIC v súvislosti so správami týkajúcimi sa zaradenia na sankčný zoznam uviedla, že:

„Spoločnosť nemá žiadny vzťah s čínskou armádou a nevyrába produkty pre žiadnych vojenských konečných používateľov…,“ vo vyhlásení spoločnosť ďalej píše, že: „pokračujeme v konštruktívnej a otvorenej spolupráci s vládou USA…“ a že jej produkty  slúžia výhradne na civilné a komerčné použitie.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Chua Čchun-jing, uviedol, že Peking dúfa, že USA nebudú vytvárať prekážky v spolupráci a nebudú diskriminovať čínske spoločnosti.

Kto je to SMIC?

Spoločnosť SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) je najväčším čínskym výrobcom procesorov, ktorý je čiastočne vlastnený štátom. Má výrobné závody v kontinentálnej Číne, pobočky v USA, Taliansku, Japonsku a na Taiwane a zastúpenie v Hongkongu. Hoci v súčasnosti ponúka procesory vyrobené 350nm až 14nm technológiou, tak aj napriek tomu sa do spoločnosti vkladajú veľké nádeje. Okrem toho, že sa vo zvýšenej miere začalo spomínať, že SMIC by mohol v dohľadnej dobre priniesť procesory vyrobené 7nm procesom, tak spoločnosť predstavuje základný kameň vízie Číny o vytvorení vlastného odvetvia polovodičov na svetovej úrovni, ktoré komunistická strana považuje za základ pre sebestačný technologický sektor.

Odstrihnutím spoločnosti od amerických dodávateľov, by však sen o polovodičovej sebestačnosti veľmi rýchlo vypršal. Dôvodom je, že SMIC vo veľkej miere spolupracuje s americkými spoločnosťami, od ktorých odoberá mnoho technológií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close