SpravodajstvoVeda a výskum

Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna

Vedci toho stále nevedia veľa o období, kedy došlo ku vzniku nášho vesmíru

Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy.

Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak ju chceme prijať, potom sa musíme popasovať s náročnejšími otázkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Aké boli podmienky v čase veľkého tresku? Čo sa dialo predtým? Existoval drobný vesmír, bez akejkoľvek hmoty a potom odrazu táto hmota vznikla z ničoho? Ako sa to stalo?“ Tak zneli Saganove otázky.

Podľa teórie veľkého tresku sa náš vesmír začal kolosálnou explóziou, ktorá sa udiala pred 13.8-miliardami rokov. Odvtedy sa vesmír neustále rozpína a chladne. Astronómovia kombinujú matematické modely s pozorovaniami, aby dokázali vytvoriť funkčnú teóriu o tom, ako vesmír vznikal. Do toho rátajú aj teóriu relativity, či teórie o fundamentálnych časticiach.

Tajomstvo veľkého tresku

Vedci doteraz nepoznajú odpoveď na otázku, čo dokázalo poháňať kozmickú infláciu. Jednou z prekážok je, že vesmírna inflácia je schovaná za stenou, ktorú predstavuje priehľadnosť vesmíru. Problém sa však vedci snažia riešiť detekciou gravitačných vĺn, ktoré by nám mohli ako jediné médium poskytnúť obraz o tom, čo sa dialo v momente veľkého tresku. Niektorí sa však domnievajú, že veľký tresk nikdy nenastal.

Najznámejším kritikom teórie veľkého tresku je britský astrofyzik, Fred Hoyle. Hoyle zároveň vytvoril pomenovanie „veľký tresk“ pre proces, ktorý viedol ku vzniku nášho vesmíru. Prvýkrát ho použil v roku 1950, počas prednášok o astronómii na rádiovej stanici BBC.

Hoyle si myslí, že za vznik nášho vesmíru nemôže jedna obrovská explózia, ale veľké množstvo menších explózií, ktoré sa udiali v už existujúcom časopriestore. Tieto malé explózie vytvorili ľahké prvky. Čo sa týka kozmického mikrovlnného pozadia, Hoyle odhaduje, že ide o radiáciu, ktorú vyžaruje nejaký kovový medzihviezdny prach. Zároveň tvrdí, že jeho verzia teórie v žiadnom prípade nie je dokonalá, ale nové objavy, ako inflácia vesmíru, temná hmota a iné, ukrývajú oveľa viac chýb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close