SpravodajstvoVeda a výskum

Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra

Filozof s Oxfordu vysvetľuje, prečo je lepšie ostať vo vesmíre osamote

Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii.

Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život na Marse, pravdepodobne by nešlo o niečo, čo by sme mali oslavovať. Filozofi a aj vedci sa odvolávajú na teóriu veľkého filtra, ktorá tvrdí, že civilizácie môžu na určitom vývojovom stupni čeliť problému, ktorý pre nich znamená katastrofu. Do teórie veľkého filtra spadá aj ľudstvo. Problémom je, že z našej perspektívy nedokážeme povedať, či sa nám filter podarilo prekonať, ako jednej z mála civilizácií, alebo je ešte pred nami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prešli sme už veľkým filtrom?

Možno sa veľký filter nachádza vo fáze jednobunkového života a my sme ho už dávno prekonali. Možnože sa filter nachádza ešte len pred nami a ľudstvo minie všetky prírodné zdroje skôr, ako stihne opustiť Slnečnú sústavu.

Filozof z univerzity Oxford, Nick Bostrom dúfa, že pátranie po mimozemskom živote neprinesie žiadne výsledky. Tvrdí, že ak by sa nám podarilo objaviť jednoduché formy života, vieme, že veľký filter sa nachádza za týmto bodom. Ak by sa nám podarilo objaviť mnohobunkový život, škála by sa zúžila ešte viac.

Podľa Bostroma by sme mali analyzovať život na Zemi a zistiť, ktoré vývojové kroky sú nepravdepodobné. Jeho prvým kritériom je pozrieť sa na evolučné stupne, ktoré sa udiali iba raz. Ďalším by bolo sledovať evolučné stupne, ktoré trvali dlhú dobu, aj keď život spĺňal všetky potrebné podmienky. Zároveň dodáva, že ak by sa nám na Marse podarilo objaviť, čisto hypoteticky, stopy stavovcov, mali by sme problém. Znamenalo by to, že veľká časť filtra je ešte len pred nami.

„Myslím, že ide o objav, ktorý by bol pre nás zdrvujúcou ranou. Preto dúfam, že pátranie po živote na Marse neprinesie žiadne uspokojivé výsledky. Znamenalo by to totiž, že ľudstvo má pred sebou dobrú budúcnosť,“ vysvetľuje Bostrom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close