SpravodajstvoVeda a výskum

ESO zachytilo „strašidelnú“ hmlovinu, ktorá svojim tvarom pripomína lebku

Ide o výnimočnú hmlovinu, akú sme doposiaľ ešte nevideli

Európske južné observatórium (ESO) uvoľnilo fotografiu „strašidelnej“ hmloviny, ktorá pripomína lebku. Ide konkrétne o hmlovinu, ktorá je od nás vzdialená 1 600 svetelných rokov a nájdeme ju v južnom súhvezdí Cetus. Na tému upozorňuje portál digitaltrends.com.

Planetárna hmlovina NGC 246

Hmlovina sama o sebe je zaujímavá aj inou vlastnosťou, ako je jej výzor. Výnimočnou je aj vďaka neobvyklej konfigurácii hviezd, ktoré sa navzájom obiehajú. K tomuto zisteniu prišli astronómovia ešte v roku 2014.  Bohužiaľ však tretiu hviezdu na obrázku nižšie nie je vidno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Červený a biely trpaslík obiehajú okolo seba ako pár a vonkajšia hviezda obieha okolo týchto dvoch trpaslíkov vo vzdialenosti asi 1900-krát väčšej ako je vzdialenosť Zeme a Slnka…“ píše ESO, ktoré ďalej dodáva: Aj keď je táto hmlovina známa už celé storočia, až v roku 2014 astronómovia pomocou VLT   ESO (pozn. redakcie: Very Large Telescope) zistili, že biely trpaslík a jeho spoločník ukrývajú tretiu hviezdu nachádzajúcu sa v srdci hmloviny… “

Mimochodom, táto planetárna hmlovina sa označuje aj ako NGC 246  a je prvou hmlovinou svojho druhu, ktorú sa nám podarilo zachytiť.

Hmlovina NGC_246_pripominajuca lebku
Zdroj: ESO’s Very Large Telescope (VLT)

Hmlovinu, ktorú ste mohli vidieť vyššie, zachytil prístroj Very Large Telescope (VLT).

„Tento nový obraz hmloviny pripomínajúce tvar lebky zámerne zachytáva svetlo emitované v niektorých úzkych rozsahoch vlnových dĺžok – tých, ktoré sú spojené s vodíkom a kyslíkovým plynom,“ píše ESO. „Pozorovania svetla emitovaného konkrétnymi prvkami pomáhajú odhaliť množstvo informácií o chemickom a štrukturálnom zložení objektu. Tento nový obraz hmloviny zdôrazňuje, kde je NGC 246 bohatý alebo chudobný na vodík (zobrazený červenou farbou) a kyslík (zobrazený svetlomodrou farbou). “

ESO VLT
Zdroj: ESO (VLT/Very Large Telescope)

Planetárna hmlovina ako je táto vzniká, keď hviezda podobná Slnku sa blíži ku koncu života a dramatickým výbuchom odhodí svoje vonkajšie vrstvy naokolo. Tieto vrstvy následne vytvoria okolo hviezdy „bublinu“, ktorá sa zmenší na bieleho trpaslíka (pozn. redakcie: ide o obnažené jadro, ktoré vzniká po skončení existencie hviezdy s malou alebo strednou hmotnosťou). V prípade hmloviny NGC 246, zostal biely trpaslík v samom strede hmloviny, kde obieha aj okolo sprievodnej hviezdy, červeného trpaslíka. Červeného trpaslíka na obrázku však nie je možné vidieť, pretože je príliš slabý, ale je relatívne blízko k bielemu trpaslíkovi, iba na 500-násobku vzdialenosti medzi Zemou a slnkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close