Posledné momenty života sondy pomohli vedcom odhaliť jednu zo záhad kométy 67P

Čo sa podarilo vďaka havárii pristávacieho modulu odhaliť?

Kométa
Zdroj: NASA/JPL, ESA

V roku 2014 Európska vesmírna agentúra vypustila v rámci svojej misie Rosetta malý pristávací modul s názvom Philae. Jeho cieľom bolo preskúmať povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Pristávací modul havaroval a nepodarilo sa mu vystreliť harpúnu, ktorá by sa o povrch kométy zachytila. Pristávací modul sa odrazil od povrchu a zmizol za kopcom, píše portál Futurism. Teraz však vedci získali jedinečný náhľad do zloženia ľadového vesmírneho objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedcom sa totiž podarilo, vďaka fotografiám sondy Rosetta, nájsť miesto, kde sa pristávací modul od kométy odrazil, ale aj miesto, kde nakoniec skončil. Lenže prečo je miesto havárie tak dôležité? Vedci tvrdia, že odpoveď na túto otázku so sebou prináša aj informácie o pôvode miliardy rokov starých objektov, akým je aj kométa 67P.

Posledná záhada

Podľa dát, ktoré európska vesmírna agentúra získala, pristávací modul strávil ešte dve minúty na mieste havárie. Vedec z európskej výskumnej agentúry, Laurence O’Rourke, ktorý pomohol pristávací modul objaviť, tvrdí, že ide o poslednú záhadu, ktorá čaká na svoje vyriešenie.

Vedci pokladali za nesmierne dôležité objaviť miesto havárie. Senzory pristávacieho modulu totiž oznámili, že sa dostali pod povrch kométy. To znamená, že pristávací modul pravdepodobne odhalil vzorky ľadu, ktorý sa skrýva pod povrchom kométy. Tieto vzorky ľadu majú pre vedcov nevyčísliteľnú hodnotu, pretože by mohli byť staré až niekoľko miliárd rokov.

Predpokladá sa, že pristávací modul narušil povrch kométy až štyrikrát. Najväčšie stopy na kométe zanechal magnetometer, ktorý sa pri jednom z nárazov zaboril až do hĺbky 25 cm. Vedci tak mohli po prvýkrát preskúmať tvrdosť interiéru, ktorý viedol k ďalšiemu prekvapeniu. Útroby kométy sú nezvyčajne mäkké. Napovedal tomu už aj fakt, že sa sonde podarilo dostať sa pod jej povrch.

Táto informácia pomôže vedcom hlavne pri navrhovaní budúcich misií a pristávacích mechanizmov jednotlivých sond. Zároveň budú inžinieri vedieť ako navrhnúť mechanizmy v prípade, že bude úlohou budúcej misie odobrať vzorky z kométy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre