Spravodajstvo

Technologických gigantov v Európskej únii čakajú výrazne zmeny, ktoré sa im nebudú páčiť

Technologickým gigantom sa plánované zmeny nebudú páčiť

Technologickí giganti, akými sú napríklad Facebook, Google, Apple, a ďalší, sú dlhodobo pod kritikou lokálnych autorít. Dôvodom je, že spoločnostiam tohto typu sa mnohokrát kladie za vinu, že potláčajú konkurenciu. Nie tak dávno sme vás napríklad upozorňovali na začatie najväčšieho súdneho sporu vedeného proti Google v USA, kde je spoločnosť obvinená zo zneužívania svojho postavenia v neprospech konkurencie. Vyzerá to tak, že v dohľadnej dobe technologických gigantov čakajú zmeny aj na území Európskej únie.

Portál techcrunch.com upozorňuje na slová Margrethe Vestager (pozn. redakcie: ide o výkonnú prezidentku pre Európu pre hospodársku súťaž a digitalizáciu), ktorá potvrdila, že pracujú na opatreniach, ktoré obmedzia údajnú neférovú súťaž. Konkrétne hovorí o obmedzení „samo propagácie“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia chce zakročiť voči neférovej súťaži

Obavy európskych zákonodarcov totiž sú, že technologickí giganti zohrávajú akúsi úlohu „strážcov brány“, ktorí púšťajú, alebo obmedzujú vstup konkurencie na trh. Takým najvypuklejším príkladom je napríklad Apple, ktorý rozhoduje o tom, či povolí, alebo zakáže software na platforme iOS. Dôvodom je, že spravuje obchod s aplikáciami App Store, kde ak vývojár neakceptuje podmienky, tak neexistuje iná možnosť distribúcie softwaru.

Zároveň zákonodarcovia hovoria, že na platformách, ktoré ovládajú títo „strážcovia brán“ , tak sami rozhodujú o tom, ktorý software je aktívne videním, a ktorý nie. Do konfliktu záujmu tu prichádzajú technologickí giganti hlavne v prípadoch, kedy vývojári ponúkajú obdobný software, aký vyvíjajú aj oni.

Ovplyvňujú naše správanie

„…takže z týchto platforiem (pozn. redakcie: Vestagerová hovorí o technologických gigantoch ovládajúcich platformy) sa stali strážcovia brány s obrovskou mocou nad našimi životmi. Môžu ovplyvniť našu bezpečnosť – či už sa nebezpečné výrobky a škodlivý obsah môžu šíriť v širokom rozsahu, alebo či sú rýchlo odstránené. Môžu ovplyvniť naše príležitosti – či trhy reagujú na naše potreby, alebo či fungujú iba v záujme samotných platforiem. Majú dokonca právomoc usmerňovať naše politické diskusie a chrániť – alebo podkopávať – našu demokraciu.“ hovorí Vestagerová.

Vestagerová ďalej dodáva, že čoraz viac sme závislými od týchto platforiem, pričom im stále menej rozumieme vrátane toho, ako je na nich propagovaný obsah.  Z tohto dôvodu majú v pláne v priebehu najbližších týždňov zverejniť dve sady zákonov, ktoré by obmedzili moc digitálnych platforiem.

Viac zodpovednosti a transparentnosti

„Jedným z týchto pravidiel bude zákon o digitálnych službách, ktorý aktualizuje smernicu o elektronickom obchode a bude vyžadovať, aby digitálne služby prevzali väčšiu zodpovednosť za zaobchádzanie s nezákonným obsahom a nebezpečnými výrobkami.“

Digitálne platformy budú niesť ďalej viac zodpovednosti za obsah, ktorý zdieľajú. Budú rovnako povinné zdieľať informácie, ako bojujú proti nelegálnemu obsahu, budú musieť informovať o postupoch, na základe akých nám odporúčajú a skrývajú produkty, a mali by nám zároveň nechať  možnosť ovplyvňovania týchto rozhodnutí na základe ktorých nám odporúčajú obsah, namiesto toho, aby to robili výlučne vo svojej réžii. Zároveň budú mať povinnosť povedať nám, kto platí za reklamy, ktoré vidíme, a prečo sú na nás zacielenými.

Druhé opatrenia bude obsahovať hneď niekoľko pilierov, ktoré majú priniesť viac svetla do toho, ako sú jednotlivé spoločnosti hodnotené vo výsledkoch vyhľadávania. Dôvodom je, že mnoho firiem závisí od týchto platforiem, pričom ak ich správcovia začnú podnikať v oblasti, ktorá konkuruje firmám pôsobiacim na trhu, tak môžu uprednostniť svoje záujmy pred záujmami ostatných.

„Ak platformy tiež súťažia na týchto trhoch samy, môžu svoju pozíciu hráča a rozhodcu využiť na to, aby pomohli svojim vlastným službám uspieť na úkor svojich súperov. Napríklad vrátnici môžu manipulovať s tým, ako hodnotia rôzne podniky, aby preukázali svoje vlastné služby viditeľnejšie ako ich súperi. “

Rovnako Vestagerová píše, že správcovia týchto platforiem môžu zhromažďovať množstvo dát o spoločnostiach, ktoré sa spoliehajú na ich platformu. Následne tieto informácie môžu použiť vo svoj prospech na trhoch, aby konkurovali súťažiacim firmám.  

„Cieľom návrhu, ktorý predložíme o niekoľko týždňov, bude teda zákaz tohto konkrétneho typu nespravodlivého uprednostňovania“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close