Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity

Čierne diery môžu byť záhadou, ktorú sa nám nepodarí vyriešiť

čierna diera
Zdroj: NASA

Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že singularita nemusí tak úplne existovať, píše portál Space. Čo by sa mohlo namiesto nej nachádzať v jadre čiernej diery?

Planckova hviezda

Predstava, že všetka hmota, ktorá padla do čiernej diery, sa stlačí do nekonečne malého bodu znie trochu nepredstaviteľne. Ako sa dá vlastne predstaviť nekonečno? Rovnakú otázku si kládla aj dvojica talianskych vedcov. Carlo Rovelli a Francesca Vidotto po prvýkrát v roku, 2014 navrhli, že uprostred čiernej diery nemusí byť singularita, ale Planckova hviezda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planckova hviezda je čisto teoretickým objektom, čo znamená, že momentálne v praxi neexistuje a ani sme ho nemali šancu pozorovať. Táto hviezda je podľa teórie vyššie spomínaných vedcov najmenším možným zoskupením hmoty. Planckova hviezda sa opiera o teórie kvantovej mechaniky. Tie tvrdia, že vesmír je poskladaný z drobných kúskov, ktoré sú tak drobné, že sa každý pohyb javí ako plynulý.

Rozdelenie vesmíru na drobné kúsky prináša dve výhody: Gravitácia sa dokáže vysvetliť úplne prirodzene a singularity by v takomto vesmíre nemohli existovať. Všetka hmota, ktorá do čiernej diery padne, sa stlačí do najmenšej možnej jednotky, planckovej dĺžky. Znamená to, že táto guľôčka hmoty je síce extrémne malá, no nie nekonečne malá.

Zároveň táto teória tvrdí, že čierne diery sú v podstate krátkodobé objekty, avšak kvôli extrémnej časovej dilatácii (pozn. redakcie: rozdielnemu plynutiu času), im z nášho pohľadu trvá miliardy rokov, kým explodujú. Táto teória sa spolieha na zatiaľ neoverené hypotézy kvantovej gravitácie.

Gravahviezda

Ide o druhý, čisto hypotetický objekt. Koncept gravahviezdy vznikol v rámci astrofyzikálnej teórie, navrhnutej Pawlom Mazurom a Emilom Mottolom. Ide o teóriu, ktorá by mohla nahradiť teóriu čiernych dier. Dvojica tvrdí, že po smrti hviezdy nedôjde k jej gravitačnému kolapsu, ktorý by čiernu dieru vytvoril. Namiesto toho sa priestor ako taký zmení, prejde takzvaným fázovým prechodom. Tento prechod by mal zabrániť ďalšiemu zrúteniu. V tomto priestore sa vytvorí sférické prázdno, ktoré je obklopené určitým druhom hustej hmoty.

Ide o novú teóriu, ktorá sa neteší veľkému obľubu medzi ostatnými astrofyzikmi. Dôvodom je to, že fungovanie teórie závisí na prijatí špekulatívnej teórie, o ktorej sme písali aj vyššie, teórie kvantovej gravitácie. Čo sa naozaj deje vo vnútri čiernej diery? Hoci existuje niekoľko rôznych odhadov, správnu odpoveď nepoznáme a možno ju nikdy poznať nebudeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre