SpravodajstvoVeda a výskum

Farby vzdialených exoplanét: Modrá nemusí vždy znamenať život

Astronómovia vnímajú farby v úplne inom spektre

Naša Zem je známa aj ako modrá guľôčka. Pomenoval ju tak slávny astronóm Carl Sagan, na počesť zverejnenia rovnomennej fotografie, ktorá bola v roku 1990 zachytená sondou Voyager 1. Táto fotografia zachytáva Zem zo vzdialenosti 6-miliárd km, píše portál Universe Today.

planéty
Bledomodrá bodka – Zem zo vzdialenosti 6-miliónov km. Zdroj: NASA/JPL – Caltech

Naša planéta sa už neodmysliteľne spája s modrou farbou. Zároveň je Zem jedinou planétou, o ktorej vieme, že je schopnou udržať si život. Je preto celkom logické myslieť si, že obývateľné planéty by mohli byť, rovnako ako tá naša, tiež modré.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Má to však háčik. Farbu definujú astronómovia ako intenzitu svetla v určitej vlnovej dĺžke. Dĺžka vlny, ktorá prenáša svetlo určuje jeho farbu. Napríklad, ak by sme mali elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou 450 nanometrov, v našich očiach by sa javilo ako modrá farba. Lenže to, čo ľudské oko považuje za farbu, predstavuje len malú časť všetkých vlnových dĺžok elektromagnetického spektra.

Odlišné časti spektra

Teleskopy dokážu vnímať odlišné časti spektra, ktoré naše oči vnímať nedokážu, ako napríklad ultrafialové, alebo infračervené spektrum. Aj tieto časti by sa dali považovať za istú farbu. Ak by boli ľudia schopní vnímať celú škálu elektromagnetického spektra, nočná obloha by bola pre nás oveľa jasnejšia.

Elektromagnetické spektrum
Zdroj: NASA’s Imagine the Universe

Lenže ako by sme vnímali vzdialené exoplanéty? Momentálne vedci nemajú dostatočne výkonné teleskopy na to, aby odlíšili svetlo planéty, veľkosťou podobnej Zemi a jej hviezdy. Tieto dva odlišné zdroje svetla splynú dokopy. Vedci vedia, že tam vonku existujú exoplanéty. Vedia dokonca určiť ich veľkosť a či majú pevný povrch, no viac o nich povedať nevedia. Dokonca aj s príchodom výkonnejších teleskopov by vedci nevedeli určiť, na čo sa pozerajú. Nemali by totiž žiadny záchytný bod pre porovnanie.

Astronómovia priznávajú, že nemajú tušenie, ako by vyzerala naša Zem, ak by sme sa na ňu pozerali zo vzdialenosti stoviek svetelných rokov, a ona by obiehala okolo inej hviezdy. Naša planéta by totiž vyzerala úplne inak, ak by na ňu dopadalo svetlo červenej, alebo modrej hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close