SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné preletieť stredom Zeme a „vyskočiť“ na druhej strane?

Počas cesty by ste boli svedkami smrtiacich, ale fascinujúcich fenoménov

Cesta do stredu Zeme je vedecko-fantastický román slávneho francúzskeho autora, Julesa Verna, z roku 1864. Autor zachytáva skupinku ľudí, ktorí sa rozhodli vydať sa do útrob našej planéty a podarilo sa im objaviť nový svet, plný záhadných tvorov.

Dnes už s istotou vieme, že v jadre našej modrej planéty sa nenachádza žiadny nový svet, no YouTube kanál Unveiled sa pozrel na to, ako by takáto cesta mohla vyzerať v skutočnosti. Moderná veda vie, že pod zemskou kôrou sa nachádza plášť a pod ním môžeme nájsť vonkajšiu a vnútornú vrstvu zemského jadra. Doteraz sa žiadnemu človeku nepodarilo dostať sa až k zemskému jadru, to však neznamená, že by sme nemali predstavu o tom, čo sa tam dole deje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nehostinné miesto

Vonkajšiu vrstvu jadra tvoria rozpustené kovy, ktoré dosahujú závratné teploty. Tieto teploty môžu miestami prekonať teploty na povrchu Slnka. Vnútorná vrstva jadra je rovnako horúca a neuveriteľne hustá. Tlak, ktorému by bol človek  vystavený sa rovná 3.5-miliónom atmosfér. Trénovaný človek bez špeciálneho vybavenia dokáže vydržať tlak maximálne štyroch atmosfér.

Stred Zeme
Štruktúra Zeme. Zdroj: Wikipedia(Kelvinsong)

Ak by však existoval tunel, vedúci priamo do stredu Zeme, človek by padal približne 33 hodín. Vzdialenosť od zemského povrchu do nášho jadra sa rovná približne 6-tisíc km. Ide však o predbežný odhad, ak by sa rátalo s bežnými podmienkami. Cesta do stredu Zeme by totiž so sebou priniesla aj niekoľko zmien v samotnej gravitácii.

Gravitácia

Čím hlbšie sa dostávame do útrob Zeme, tým sú účinky gravitácie slabšie, pretože všetka masa sa nachádza nad nami. Práve preto nikto nedokáže odhadnúť presný čas, za ktorý by bolo možné dostať sa do stredu Zeme. Lenže čo sa stane, keď sa do stredu dostaneme? Odmyslime si na chvíľu závratné teploty a tlak. Ak by niekto padal tunelom, ktorý sa tiahne z jedného konca Zeme na druhý, pravdepodobne by preletel jadrom a pokračoval smerom na druhú stranu. Nie však na dlho.

Po prechode stredom už nemožno hovoriť o páde, ale o lete smerom nahor. Po prechode určitou vzdialenosťou by sa opäť dostavili účinky gravitácie a nešťastný človek by bol ťahaný späť k zemskému jadru. Takto by lietal hore-dole, kým by sa sily nevyrovnali a on neostal uväznený uprostred zemského jadra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close