SpravodajstvoVeda a výskum

Bude mimozemský život pripomínať život u nás na Zemi?

Nové teórie sa snažia pozrieť bližšie na priebeh evolúcie

Avi Loeb, vedec z Harvard’s Center for Astrophysics tvrdí, že ak objavíme mimozemský život, ten sa bude skladať z rovnakých atómov ako my. Vyjadril sa tak na základe nového objavu, ktorý zachytil biologické stopy v oblakoch Venuše.

Možnosť, že sa na tejto planéte nachádza, alebo mohol nachádzať, život, vyvoláva mnoho otázok. Jednou z nich je, do akej miery by organizmy na Venuši pripomínali život u nás na Zemi. Existujú dve rozdielne teórie, ktoré sa téme mimozemského života venujú. Jedna tvrdí, že život je len hod kockou a ak by padlo iné číslo, život na Zemi by mohol mať podobu, akú si dnes nevieme ani len predstaviť. Píše o tom portál Daily Galaxy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhý tábor tvrdí, že je jedno, v akej časti vesmíru sa mimozemský život nachádza. Ak by sa nám ho podarilo objaviť, zistili by sme, že je celkom podobný tomu nášmu. Založený na uhlíku. Podľa Charlesa S. Cockella je definícia života veľmi jednoduchá. Život je živá hmota, inými slovami, materiál, ktorý sa vie rozmnožovať a vyvíjať.

Ako by mal vyzerať mimozemský život?

V Cockellovej knihe, The Equations of Life: How Physics Shapes Evolution, sa píše, že ak je vesmír obývaný, pravdepodobne by sme v ňom našli stvorenia, pripomínajúce mimozemských tvorov z Hviezdnych vojen. Podľa jeho slov je úplne jedno, aké sú podmienky na vzdialených svetoch. Všetok život, ktorý sa môže rozmnožovať a vyvíjať, je pod vplyvom rovnakých fyzikálnych zákonov. Od kvantovej mechaniky, cez termodynamiku až po gravitáciu.

Zem bola na počiatku pokrytá uhlíkovým materiálom, ktorý sa ku nám dostal pravdepodobne pomocou meteoritov. Astrofyzik Paul Davies špekuluje, že prvotné bunky mali na výber z niekoľkých organických materiálov, ktoré sa nachádzali v prostredí mladej Zeme. Tých 21, ktoré si vybrali nie sú v žiadnom prípade unikátom. Život sa mohol vydať aj inou cestou. Možno by sa vydal, ak by začínal na inom mieste.

Na druhú stranu Cockell teoretizuje, že ak by sme dokázali zvrátiť evolúciu, všetky potrebné zložky, ako napríklad DNA, či RNA by jednoducho vznikli znovu. Bunky by sa spájali dokopy. Takto by to išlo ďalej a nakoniec by vznikol organizmus, ktorý sa podobá na pozemský život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close