SpravodajstvoVeda a výskum

„Po prvýkrát sme zachytili svetlo z planéty, ktorá by nemala existovať,“ tvrdia astronómovia

Planéta LTT 9779b poriadne prekvapila vedcov z kansaskej univerzity

Tím astronómov z University of Kansas objavil známky atmosféry planéty, ktorá by vôbec nemala existovať. Je totiž extrémne horúca. Píše o tom portál Futurism.

Planéta spadá do kategórie „horúcich Neptúnov“. Ide o planéty, ktorých hmotnosť sa podobá na hmotnosť planéty Neptún, alebo Urán. Jediným rozdielom je obežná dráha danej planéty. Tá sa nachádza príliš blízko pri svojej hviezde a je tým pádom vystavená masívnym dávkam radiácie. Vďaka tomu sa planéta stane oveľa horúcejšou, než samotný Neptún.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novoobjavená planéta sa nazýva LTT 9779b a vedci objavili niečo, čo im na nej nesedí. Dáta z teleskopov TESS a Spitzer objavili stopy atmosféry, a to aj napriek závratným teplotám na planéte.

„Po prvýkrát sa nám podarilo zachytiť svetlo z planéty, ktorá by nemala existovať,“ vyjadril sa Ian Crossfield, hlavný autor štúdie.

Pekelná planéta

Teplota planéty prekračuje hodnotu 1600 °C. V praxi to znamená, že atmosféra planéty sa mala vypariť. Napriek tomu však bola zaznamenaná dvojicou teleskopov. Aj napriek atmosfére by bola planéta LTT 9779b hrozným miestom na život. Nenachádza sa tu pevný povrch a teploty sú väčšie ako na povrchu Merkúru. V atmosfére planéty by sa dokázalo roztaviť nie len olovo, ale aj platina, chróm, či nehrdzavejúca oceľ.

„Rok na tejto planéte trvá menej ako 24 hodín, tak rýchlo obieha okolo svojej hviezdy,“ hovorí Crossfield.

Na druhú stranu je planéta chladnejšia, než vedci predpokladali. Pravdepodobne za to môžu oblaky, ktoré odrážajú veľké množstvo svetla, ktoré na planétu dopadá. Tím priznáva, že zatiaľ toho veľa o planéte nevedia, avšak údaje, ktoré mali k dispozícii naznačujú, že v budúcnosti pôjde o fascinujúci objekt pre ďalšie štúdie. Americká vesmírna agentúra, NASA, sa plánuje na planétu pozrieť bližšie, pomocou nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Ten by mal podľa plánov odštartovať niekedy na budúci rok.

„Ak sa v budúcnosti budeme pokúšať objaviť planéty, ktoré majú v atmosfére kyslík, alebo známky života, musíme sa najprv rozcvičiť na jednoduchších prípadoch. Veľké a horúce planéty, ako LTT 9779b nám v tom môžu pomôcť,“ dodáva Crossfield.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close