SpravodajstvoVeda a výskum

Prelomový systém fúzneho pohonu by ľudstvu otvoril celú Slnečnú sústavu

Koncept raketového pohonu by sondu vedel dostať k Saturnu za dva roky

Fúzna energia je podľa niektorých odhadov technológia, ktorá bude dostupná ľudstvu v najbližších 30 rokoch, no niektorí skeptici tvrdia, že od nej máme ešte veľmi ďaleko. Jadrové reakcie, ktoré poháňajú aj naše Slnko by mohli byť využité v niekoľkých rôznych odvetviach a jedným z nich je aj vesmírne cestovanie. Téme sa venuje portál universetoday.com.

Ide o koncept fúzneho pohonu, ktorý sa nazýva aj Direct fusion drive (pozn. redakcie: DFD). Momentálne je vo vývoji v Princeton Plasma Physics Labortory. Výskum vedie Dr. Samuel Cohen, ktorý, spolu s tímom, pracuje na druhej iterácii takéhoto pohonu. Tím dúfa, že eventuálne budú mať možnosť otestovať ho vo vesmíre a že jedného dňa sa stane jedným z hlavných systémov pohonu, ktorý sa využije na cestovanie po Slnečnej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dnes majú v hľadáčiku zaujímavý cieľ, ktorý sa v mnohých ohľadoch podobá na Zem. Je ním Titan, jeden z mesiacov Saturnu. Tento mesiac má potenciál prechovávať život a vedcov fascinoval už od prvých momentov. Ak by sa Cohenovmu tímu podarilo úspešne vyvinúť systém fúzneho pohonu, sonda by sa k mesiacu mohla dostať za dva roky.

Výhodou takéhoto motora je extrémny výkon, v pomere k váhe. Fúzny motor by bol poháňaný deutériom a izotopom Helium-3. Tieto látky sú aj v malých množstvách mimoriadne silným palivom, ktoré umožní fúznemu motoru výkonom prekonať aj chemické, alebo elektrické pohonné systémy, ktoré dnes využívame.

Nová éra vesmírneho cestovania

Fúzny motor spája efektivitu elektrických systémov s výkonom chemických systémov a ponúka to najlepšie z oboch svetov. Na papieri to znie úžasne, ale hlavnou úlohou tímu je otestovať tento druh motoru v praxi. Titan je výborným cieľom, pretože ponúka veľa možností na vedecké štúdium a zároveň sa nachádza relatívne ďaleko.

Fúzny motor
Koncept fúzneho motoru. Zdroj: Wikipedia/Cswancmu, PPPL

Plánovanie trasy odhalilo dve možné trajektórie, ktorými by sa mohla potenciálna sonda vydať. Tá prvá by využila sily motora na začiatku svojej cesty a na jej konci, aby dokázala sonda spomaliť. Druhá trajektória by lepšie preverila možnosti motora, ktorý by fungoval počas celého trvania cesty. Zistilo sa, že prvá trajektória by sondu dostala k mesiacu za 2.6 rokov, zatiaľ čo druhá cesta by zabrala sonde len 2 roky. Pre porovnanie, sonda Cassini použila pri ceste k Saturnu gravitačný manéver okolo Venuše a cesta jej trvala takmer 7 rokov.

Lenže ako už bolo vyššie povedané, fúznu energiu budeme môcť využívať možno až za 30 rokov. Ak by sa však do tohto času podarilo vytvoriť funkčný model takéhoto motora, mohli by sme vstúpiť do novej éry vesmírnych misií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close