SpravodajstvoVeda a výskum

Možné riešenie na Fermiho paradox tvrdí, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre

Na fermiho paradox sa do dnešného dňa objavilo nespočetné množstvo teoretických odpovedí

Fermiho paradox je zjavný rozpor medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie mimozemských civilizácií a tým, že zatiaľ nie je akýkoľvek dôkaz o kontakte s nimi.

Na vysvetlenie toho, prečo sme nenašli žiadnu mimozemskú civilizáciu, hoci by to nemal byť žiaden problém, existuje mnoho teórií. Jedna tvrdí, že sme súčasťou vesmírnej zoo a mimozemšťania nás pozorujú, iná zase, že mimozemská inteligencia vytvorila umelú inteligenciu, ktorá túto civilizáciu nakoniec vyhladila. O možných riešeniach tohto paradoxu píše portál Universe Today a dnes sa pozrieme na jedno z tých pravdepodobnejších.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo ak sme prvou inteligentnou civilizáciou, ktorá vo vesmíre vznikla? Je pomerne zložité dostať sa k úplnému počiatku tejto hypotézy, pretože doteraz vzniklo mnoho štúdií, ktoré sa o túto myšlienku opierali. Jedným z možných príkladov môže byť aj štúdia z roku 1982, od profesora menom Lawrence Bracewell.

Prví vo vesmíre

Myšlienkou tejto štúdie bolo, že prvá civilizácia, ktorá sa objaví v určitom prostredí, dokáže v každom prípade zadržať ostatné, ktoré by tento príklad nasledovali. Bracewell tvrdí, že vzostup civilizácie, ktorá je schopná používať nástroje a cestovať, zapríčiní expanziu daného druhu do všetkých možných území. Tento argument použil na obhájenie myšlienky, že ľudstvo môže byť prvou inteligentnou civilizáciou v galaxii.

Iný prístup zvolil vedec James Annis, vo svojej štúdii z roku 1999: An Astrophysical Explanation for the Great Silence. V tejto štúdii tvrdil, že pravidelné lúče gamma žiarenia môžu za to, že sa vo vesmíre nezrodil žiaden iný život. Lúče gamma žiarenia sú najenergetickejším fenoménom vo vesmíre a teoretizuje sa, že by mohli spôsobiť masové vyhynutie života.

Pomocou súčasných astronomických modelov Annis navrhol, že medzi týmito lúčmi je medzera približne miliardu rokov. Evolučné modely naznačujú zaujímavú spojitosť, a tou je, že inteligentný život sa môže vyvinúť za rovnako dlhú dobu. Vedci si však všimli, že obdobia medzi jednotlivými lúčmi gamma žiarenia sa predlžujú, čím vytvárajú čoraz dlhšie okná pre vznik života a inteligencie.

Najväčšie kritiky tejto teórie sa držia dvoch základných tvrdení. Je nereálne myslieť si, že život vo vesmíre by sa riadil podobnou evolučnou cestou, ako život na Zemi. Rovnako je nereálne myslieť si, že akákoľvek mimozemská civilizácia by vymyslela komunikačné technológie, ktoré možno odhaliť z vesmíru (pozn. redakcie: napr. rádiové vlny).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close