SpravodajstvoVeda a výskum

Ďaleká budúcnosť môže teoreticky priniesť zrážku Zeme so supernovou. Ako by sme mohli zabrániť tejto katastrofe?

V budúcnosti sa môže stať, že sa dostaneme do cesty supernove, alebo nás bude čakať kolízia s inou hviezdou

Nič vo vesmíre nie je statické. Mesiace obiehajú okolo svojich planét, planéty okolo hviezd a hviezdy okolo stredu galaxie, v ktorej sa nachádzajú. Naše Slnko nie je žiadnou výnimkou. Okolo stredu našej galaxie obiehame pomerne pokojne, udržiavajúc si vzdialenosť okolo 30-tisíc svetelných rokov a jedno obehnutie nám trvá 230 miliónov rokov.

Táto púť sa však nedá brať ako úplne bezpečná. Okolo nás sa totiž pohybujú hviezdy extrémnymi vzdialenosťami a jediné, čo nás drží v relatívnom bezpečí sú obrovské vzdialenosti. Jedného dňa sa však môže stať, že sústavou preletí hviezda, ktorá by mohla ohroziť našu existenciu, alebo priniesť so sebou množstvo asteroidov, ktoré by mohli zničiť našu Zem. Alebo by sme sa mohli dostať do priameho stretu s explodujúcou supernovou. V tom prípade by bolo našou jedinou záchranou vyhnúť sa vesmírnej zrážke. To, ako by sa to dalo urobiť vysvetľuje YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezdny motor

Dobrou správou je, že ak by sa mala udiať jedna zo situácií, spomínaných vyššie, vedeli by sme o tom tisíce, ak nie milióny rokov vopred. V súčasnosti nepoznáme veľa možností, ako sa zachrániť, no to by sa mohlo zmeniť, ak by sme dokázali zostrojiť hviezdny motor. Hviezdny motor je hypotetická megaštruktúra na úrovni Dysonovej sféry, ktorá by dokázala presunúť celú hviezdu na iné miesto v galaxii. Presunúť hviezdu je jedna vec, aj keď nie veľmi jednoduchá, čo sa ale stane so všetkými objektmi v našej Sústave?

Ak by sme sa rozhodli presunúť naše Slnko na iné miesto, nech už sú dôvody akékoľvek, ostatné objekty by nasledovali. Tie sú totiž k hviezde viazané pomocou gravitácie, tým pádom ju budú nasledovať. Tou najjednoduchšou formou hviezdneho motora je Škadovov motor a v podstate ide o obrovské zrkadlo.

Funguje však na rovnakom princípe ako raketa. Rovnako ako raketové palivo, solárna radiácia dokáže vytvoriť hybnosť, hoci nie vo veľkom množstve. Princíp Škadovovho motora je odraziť polovicu solárneho žiarenia, ktoré posunie Slnko do určitého smeru. Zrkadlo by muselo mať správny tvar a muselo by byť umiestnené v oblasti solárnych pólov. Ak by bolo umiestnené na inom mieste, hrozilo by, že odrazené solárne žiarenie upečie našu planétu, keď sa dostane do prúdu odrazených fotónov. V praxi to znamená, že pomocou Škadovovho motora môžeme cestovať len v určitých smeroch, avšak aj to nám môže v prípade extrémnej situácie pomôcť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close