Mohol by sa stať z planéty Proxima B náš druhý domov? Ako by prebiehalo vesmírne sťahovanie?

Vedci už dnes pátrajú po planétach s vhodnými podmienkami pre život

Proxima centauri
Zdroj: NASA

Zem je momentálne našim jediným domovom medzi hviezdami. Hoci máme ešte veľa času (pozn. redakcie: podľa súčasných modelov približne 5 miliárd rokov) než sa z nášho Slnka stane červený obor a pohltí našu planétu, vedci už dnes pátrajú po planéte, ktorá by mala podobné podmienky, ako naša Zem.

Sľubným kandidátom je exoplanéta Proxima b, ktorá je najbližšou, potenciálne obývateľnou planétou pri nás. Obieha v obývateľnej zóne okolo červeného trpaslíka s názvom Proxima Centauri, ktorý je súčasťou trojhviezdneho systému. Samotná planéta by mohla mať prijateľné teploty a atmosféru s vhodným chemickým zložením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako by to vyzeralo, ak by sa muselo ľudstvo náhle opustiť Zem? Koľko by trvala cesta k Proxime b a dokázali by sme vôbec prežiť? Na tieto otázky odpovedá YouTube kanál What If.

Nový domov?

Prvou dobrou správou je, že Proxima Centauri je menšia ako naše Slnko. Je to červený trpaslík, čo znamená že „horí“ oveľa pomalšie ako naša hviezda. Červené trpaslíky sa môžu dožiť až niekoľko stoviek miliárd rokov, odhadujú vedci, na rozdiel od 10-miliárd rokov dlhého životného cyklu nášho Slnka. Našu nádej na prežitie zvyšuje aj fakt, že sa planéta Proxima b nachádza v obývateľnej zóne tohto červeného trpaslíka. Byť v obývateľnej zóne hviezdy znamená, že sa môže na povrchu vyskytovať voda.

Veľkým problémom by však bola cesta k samotnej planéte. Proxima b je od nás vzdialená okolo 4.3 svetelných rokov. Síce je najbližšou exoplanétou, neznamená to, že je blízko. Odhaduje sa, že pomocou súčasných technológií by výlet k Proxime b trval približne 165-tisíc rokov. Ak by ľudstvo zvažovalo výlet na takúto dlhú trať, muselo by vytvoriť generačnú loď, čo je futuristický koncept vesmírnej rakety, v ktorej môže žiť niekoľko generácií ľudí. Ak by sme chceli kolonizovať planétu, podľa vedcov by stačilo 98 ľudí. Toto množstvo zabezpečí dostatočnú genetickú diverzitu na osídlenie celej planéty.

Ďalším problémom je, že zatiaľ nevieme povedať, či má Proxima b atmosféru, alebo nie. Je možné, že by ľudstvo našlo zamrznutú planétu, alebo planétu bez dýchateľnej atmosféry. Preto sa takáto misia považuje za obrovské riziko. Aby sme zvýšili naše šance na úspech, ľudstvo musí byť technologicky oveľa vyspelejšie. Už dnes však poznáme projekty, ktorých ambíciou je dostať sa k Proxime Centauri za 20 rokov. Ide o projekt Breaktrough Starshot, ktorý sa spolieha na ultraľahkú sondu, poháňanú solárnou plachtou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre