SpravodajstvoVeda a výskum

Prvá čierna diera, ktorú sa podarilo zachytiť na fotografii, opäť raz prekvapuje astronómov

Tím sa pozeral na staršie dáta a všimol si ďalší zaujímavý objav

Minulý rok sa na verejnosť dostala fotografia, ktorá raz a navždy potvrdila existenciu čiernych dier. Išlo o supermasívnu čiernu dieru, uprostred galaxie M87.

Vedci sa teraz pozerajú na prvotné, základné snímky a všimli si chvenie, vďaka ktorému sa čierna diera javí, ako keby sa trblietala. Fotografia samotnej čiernej diery uzrela svetlo minulý rok, avšak výsledný snímok bol zostavený z týždňového pozorovania, ktoré sa udialo v roku 2017. V počiatočných rokoch projektu Event Horizon Telescope, ktorý priniesol spomínanú fotografiu, sa tím spoliehal na prototypy teleskopov. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Vesmírne úkazy
Prvá fotografia čiernej diery, vytvorená projektom Event Horizon Telescope Zdroj: NASA

Nové objavy

Išlo o pozorovania, ktoré sa udiali medzi rokmi 2009 a 2012. Týmto pozorovaniam sa nepodarilo zozbierať dostatok dát na zhotovenie fotografie. Astronómovia sa však k týmto dátam vrátili a všimli si, ako sa postupom času menil akrečný disk okolo čiernej diery. Akrečný disk je prstenec horúcej hmoty, ktorý sa nachádza okolo čiernej diery a materiál z vnútorného okraja do nej špirálovito padá.

Podarilo sa im tiež zistiť, že tieň čiernej diery (pozn. redakcie: kruh v strede žiarivého prstenca) sa riadi podľa teórie všeobecnej relativity. Znamená to, že aj po istom čase si udržal stále rovnaký priemer. To je jeden zo znakov toho, že objekt je naozaj čiernou dierou. Bol to výsledok, ktorý vedcov neprekvapil. Ten druhý však áno.

Na fotografii môžete vidieť, že časť prstenca je výrazne jasnejšia, než zvyšok. Za rozdiel v jasnosti môže ďalší fenomén všeobecnej relativity, Dopplerov efekt. Časť prstenca, ktorá rotuje smerom ku nám bude jasnejšia ako tá, ktorá rotuje smerom od nás. Tím vedcov zistil, že táto jasnejšia časť nie je na jednom mieste, ale postupne sa presúva. Vzbudzuje tým dojem, akoby sa čierna diera trblietala.

Momentálne nemôže tím vyvodzovať žiadne závery, prečo došlo k pohybu, avšak do projektu Event Horizon Telescope sa pridáva čoraz viac satelitov. Posledný sa do projektu zapojil v roku 2018 a dva ďalšie sa pripoja na budúci rok. Medzinárodný tím vedcov dúfa, že prinesie ešte detailnejšie pohľady na supermasívnu čiernu dieru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close