SpravodajstvoVeda a výskum

„TON 618“ je najmasívnejšia čierna diera, aká bola v známom vesmíre objavená

Galaktické monštrum, do ktorého by sa zmestilo niekoľko našich sústav

Vesmír je plný fascinujúcich, niekedy až desivých objektov, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť výplodmi ľudskej fantázie. Medzi tieto objekty sa radia aj čierne diery, ktoré boli dlho považované za nereálne.

Ich existenciu sa podarilo definitívne potvrdiť len nedávno, 10. apríla 2019. V tento deň mohlo ľudstvo vidieť prvú reálnu fotografiu supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87. Samozrejme, už aj predtým existovali celkom presvedčivé teórie, ktoré dávali život týmto bizarným objektom, samotná fotografia bola iba potvrdením daných teórií. Tvrdí YouTube kanál Kosmo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Vesmírne úkazy
Prvá fotografia čiernej diery, vytvorená projektom Event Horizon Telescope Zdroj: NASA

Lenže čo to vlastne čierna diera je? Mnohí z vás vedia, že ide o príklad úplného gravitačného kolapsu, kedy sa masívna hviezda zrúti do jedného jediného bodu vo vesmíre, ktorý nazývame singularitou. Súčasné modely tvrdia, že čierna diera sa neskladá z ničoho iného, len zo singularity. Čierna kružnica, ktorú možno vidieť na všetkých ilustráciách, sa nazýva horizont udalostí a ide o hranicu, za ktorou je úniková rýchlosť (pozn. redakcie: rýchlosť potrebná na to, aby ste sa vymanili z gravitačného zovretia daného objektu) vyššia ako rýchlosť svetla. Tým pádom sa čokoľvek, čo prekročí horizont udalostí, nemá šancu vrátiť naspäť.

Čierne diery sa zároveň radia k tým najmasívnejším vesmírnym objektom. Supermasívna čierna diera v galaxii M87 má hmotnosť, ktorá je 6.6-miliárdkrát väčšia, ako je hmotnosť nášho Slnka. K tomu má horizont udalostí priemer 100-miliárd km. Pre porovnanie, Zem má v priemere len 12 742 km.

Vesmírne monštrum

Vedci toho stále vedia málo o tom, ako čierne diery vznikajú a ako sa stanú supermasívnymi. Populárne teórie však tvrdia, že na začiatku života má čierna diera hmotnosť, rovnajúcu sa hmotnosti hviezdy. Postupným požieraním materiálu okolo seba následne svoju hmotnosť zväčšuje. Dodnes najmasívnejšou čiernou dierou, aká bola objavená, je ultramasívna čierna diera TON 618.

Objavili ju vedci už v roku 1957, kedy sa skúmali biele trpaslíky. Tento objav spôsobil veľa zmätku vo vedeckej komunite. Až v roku 1970 sa objavili rádiové emisie, ktoré potvrdili, že objekt TON 618 sa radí medzi kvazary (pozn. redakcie: Kvazar je vysokoenergetické, aktívne galaktické jadro). Navyše, TON 618 bol najjasnejším kvazarom, aký bol človekom objavený. Je tak jasný, že galaxia, uprostred ktorej sa nachádza nie je vôbec vidieť. Vedci predpokladajú, že táto ultramasívna čierna diera môže mať hmotnosť 66-miliárd našich Sĺnk. Odhaduje sa, že v priemere by mohol mať horizont udalostí čiernej diery TON 618 okolo 198-miliárd km. Ak by sa táto čierna diera nachádzala na mieste Slnka, s ľahkosťou by prekryla celú našu sústavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close