SpravodajstvoVeda a výskum

Je na Venuši prítomný život? Táto vedecká metóda naznačuje odpoveď

Objav fosfánu sa môže radiť medzi najväčšie objavy v astronómii

Minulý týždeň vedci zverejnili objav, ktorý by mohol byť doposiaľ najväčším objavom v histórii astronómie. V oblakoch Venuše našli fosfán, plyn spájajúci sa so životom.

Zatiaľ to však neznamená nič definitívne. Stopy života, alebo inak aj biostopy môžu vznikať aj výsledkom iných chemických procesov na planéte. Ide buď o fotochemické procesy v atmosfére, alebo geologické procesy pod povrchom, výsledkom ktorých je určitý plyn. Príkladom je aj metán, ktorý môže byť rovnako biostopou, ale môže vznikať aj geologickými procesmi. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napriek tomu sa však objav na Venuši radí medzi pozoruhodné. Momentálne vedci nepoznajú proces, pri ktorom by vznikal fosfán a zároveň by sa tento proces nespájal so žiadnym organizmom. Otázka, ktorej vedci momentálne čelia je: Ako veľa života sa v oblakoch Venuše nachádza?

Koncentrácia fosfánu zohráva kľúčovú úlohu

Keď sa objaví biologická stopa na inej planéte, jednou z možností, ako zabrániť chybným záverom je pozrieť sa na koncentráciu plynu a či by mohla byť vytvorená rozumným množstvom živých organizmov. Fosfán, objavený na Venuši, bol v koncentrácií 20 ppb (pozn. redakcie: Parts Per Billion, v preklade častí na miliardu). Ak by sa ukázalo, že na vytvorenie takejto koncentrácie by sa vyžadovalo neprirodzené množstvo života, pravdepodobne ide o zatiaľ neznámy nebiologický proces a nie o stopu života.

Nevylučuje sa, že sa na Venuši môže nachádzať istá forma života. Jej povrch je však známy svojimi nehostinnými podmienkami, a tak akékoľvek vysoké množstvo znižuje pravdepodobnosť existencie živých organizmov. Predchádzajúce štúdie sa pokúšali vypočítať, koľko biomasy je potrebnej na to, aby bol určitý plyn známkou života a nie stopou neznámeho nebiologického procesu.

Prvým signálom je chémia, ktorá nie je v rovnováhe. V praxi to môže znamenať objav plynov, ktoré by nemali existovať pri sebe, alebo prehnané množstvo jedného konkrétneho plynu. Ak by sa napríklad niekto pozeral na našu Zem zo vzdialenosti niekoľko svetelných rokov, všimol by si, že kyslíku je desaťkrát viac, než by malo byť.

Ďalším znakom je objav plynu, ktorý vzniká jedine pomocou biologických procesov, rovnako ako fosfán. Keďže zatiaľ nepoznáme inú možnosť, ako by tento plyn mohol vzniknúť, vedci sa snažia zistiť, aká veľká populácia živých organizmov by dokázala vyprodukovať fosfán v koncentrácii, akej bol na Venuši objavený.

Vedci sa dopracovali k tomu, že k vytvoreniu rovnakej koncentrácie fosfánu v oblakoch Venuše by bolo potrebných menej živých organizmov, než sa nachádza v oblakoch našej vlastnej planéty. Ide o fascinujúci objav, pretože výsledky výskumu nevylučujú existenciu života na Venuši.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close