Ako by reagovalo ľudstvo v prípade objavenia mimozemského života?

Psychológovia tvrdia, že všetko závisí na kontexte

Mimozemský život
Zdroj: flickr.com/Kevin Dooley

Astronóm z inštitútu SETI, Seth Shostak, ktorý sa zameriava na pátranie po mimozemských civilizáciách tvrdí, že existuje veľa ľudí, ktorí veria tomu, že objavenie mimozemskej civilizácie by bolo informáciou, ktorú by sa snažili vlády ututlať. Prečo? Takýto objav by pravdepodobne vyvolal medzi ľuďmi paniku.

Shostak dodáva, že je to logické. Milióny rokov evolúcie nás naučili obávať sa predátorov a vyspelá mimozemská civilizácia by mohla byť jedným z nich. Ak by sme si odmysleli typických zlých mimozemšťanov, ktorí prišli ovládnuť našu Zem, tak ako to vidíme vo filmoch, vyzeralo by to inak? Ako by ľudstvo reagovalo na definitívny dôkaz o existencii mimozemského života? Píše o tom portál Scientific American.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa mnohých astrobiológov je reálnejšia možnosť, že by sa ľudstvu podarilo objaviť život v podobe mimozemských mikróbov, ako civilizácie, s ktorou by sme mohli komunikovať. Psychológ Michael Varnum podnikol sadu experimentov, v ktorých oslovil 500 občanov zo Spojených štátov. Polovici ukázal starý článok z roku 1996, v ktorom sa písalo o potenciálnom objave fosilizovaných mikróbov. Druhá polovica čítala článok z roku 2010 o vytvorení prvého syntetického života v laboratóriu.

Obe skupiny sa vyjadrovali pozitívne o oboch správach. Zároveň v onlinovom dotazníku uviedli, že si myslia, že na správy reagujú pozitívnejšie, než by reagovala väčšina ľudí. Výsledky však pripisoval fenoménu, pri ktorom si jedinec o sebe myslí, že je lepší a má viac pozitívnych vlastností, ako iní ľudia. Shostaka výsledky neprekvapili. Ak by vláda oznámila objav mikrobiálneho života na Marse, nikto by nešiel protestovať do ulíc. Iným prípadom je, ak by Marťania pristáli na Zemi.

Podľa psychológov má najväčší vplyv na vnímanie mimozemského života kultúra a jej postoj k novým veciam. Najpozitívnejší prístup k objavu mimozemského života by mohli mať práve obyvatelia Spojených štátov.

„Ľudia prichádzali do Ameriky preto, lebo hľadali nové veci a aj naďalej túto vlastnosť pestujú,“ tvrdí Cornelius Gross, neurológ z Európskeho laboratória pre molekulárnu biológiu.

Kontakt s Mimozemskou civilizáciou

Zaujímavosťou je, že v prípade kontaktu s mimozemskou inteligenciou nemá americká vesmírna agentúra, NASA, vytvorený žiaden protokol. Vesmír je totiž obrovské miesto a vyspelé civilizácie, medzi ktoré sa podľa NASA radíme aj my, majú veľké problémy s prekonávaním týchto nepredstaviteľných vzdialeností. Našim najbližším susedom je hviezda Alpha Centauri, ku ktorej by trvala cesta niekoľko desiatok tisíc rokov. Preto nie je prioritou NASA vytvárať protokoly, ktoré by uplatnila v prípade kontaktu s mimozemskou inteligenciou.

Podľa psychológov sú však reakcie väčšiny populácie závislé na kontexte. Ľudia budú inak reagovať na leva v zoologickej záhrade, ako na leva, ktorý sa rúti priamo na nich. Zároveň však dodávajú, že je úplne zbytočné robiť akékoľvek predpoklady v otázke mimozemského života. Ak by sme totiž narazili na niečo mimo tohto sveta, čo nemôžeme porovnať s ničím čo nám je známe, nedokážeme ani presne predpovedať, ako by ľudstvo reagovalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre