Budeme raz žiť aj mimo našej domácej planéty? Tím vedcov z Texasu navrhol model vesmírnej stanice budúcnosti

Zamerali sa na 5 dôležitých aspektov stanice

Generacna vesmirna lod
Zdroj: youtube.com (Isaac Arthur)

Existujú dva hlavné postupy, podľa ktorých by mohlo ľudstvo postupovať, čo sa týka kolonizácie vesmíru. Ten prvý sa spomína oveľa častejšie a hovorí o kolonizovaní iných mimozemských telies, ako napríklad Mesiaca, či Marsu.

Alternatívou je postavenie si vlastných ubytovacích modelov. Tie by sa mohli nachádzať kdekoľvek v sústave, alebo by mohli mať akúkoľvek veľkosť a iné charakteristiky, ako napríklad teplota, podnebie, alebo dĺžka dňa. Nanešťastie ľudstvo ešte nedokáže takúto konštrukciu postaviť. To by sa ale mohlo zmeniť vďaka novej štúdii, ktorú priniesol tím vedcov z Texasu. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prišli s nápadom cylindrového ubytovacieho modulu, ktorý by dokázal ubytovať až 8-tisíc ľudí. Za cenu kapacity však výrazne znížili pohodlie. Tím sa počas návrhu projektu zameral na 5 základných zložiek. Modul musí mať vlastnú gravitáciu, ochranu pred radiáciou, udržateľnú možnosť agrikultúry, možnosť expanzie modulu a musel by byť cenovo dostupný.

Vytvorenie bezpečného prostredia

Dlhodobý pobyt v prostredí bez gravitácie spôsobuje niekoľko rôznych problémov, medzi ktoré sa ráta aj poškodenie zraku, či strata hustoty kostí. Všetky problémy sa však dajú vyriešiť jedným elegantným riešením, umelou gravitáciou. Momentálne poznáme riešenie, ktoré by mohlo tomuto ubytovaciemu modulu zabezpečiť gravitáciu. Je to odstredivá sila.

Lenže gravitácia nie je jediným problémom, ktorý musel tím vyriešiť. Aby dokázali ochrániť potenciálnych obyvateľov modulu pred škodlivou kozmickou radiáciou, rozhodli sa modul obaliť 5 metrovou vrstvou regolitu a vody. Zároveň by sa na tomto štíte nachádzali solárne panely, ktoré by zbierali energiu. Tím, stojaci za projektom tvrdí, že modul by nedokázal od začiatku podporovať všetkých 8-tisíc ľudí. Najvnútornejší cylinder by sa bral ako základný modul a ostatné by sa postupne napájali okolo neho.

Vesmírna stanica
Model stanice, so všetkými dôležitými bodmi. Zdroj: Muhao Chen et all.

Rátajú aj s možnosťou vesmírneho turizmu, ktorý je ešte stále otázkou budúcnosti. Tím tvrdí, že kým nezabezpečíme infraštruktúru pre ťažbu zdrojov na Mesiaci, žiaden podobný ubytovací modul neuvidíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre