Nová nádej pre Huawei? AMD dostalo od USA licenciu, je tam však ešte jedno „ALE“

Viceprezident spoločnosti AMD, zatiaľ neprezradil, s ktorými spoločnosťami môžu obchodovať

Huawei a AMD spolupraca
Zdroj: Vosveteit,sk

Huawei smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia na svete. Ich budúcnosť je však v súčasnosti na vážkach. Dôvodom sú sankcie zo strany americkej vlády, ktoré obmedzili dostupnosť jednotlivých komponentov, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že spoločnosti vyrábajúce jednotlivé komponenty, napríklad procesory, americkými technológiami, ich nemôžu predávať čínskemu gigantovi. Najvypuklejšia situácia je okolo procesorov, ktoré sú srdcom každého smartfónu, pričom  neexistuje toľko alternatívnych výrobcov, ktorí by vedeli plnohodnotne nahradiť (už ex) dodávateľov Huaweiu. Nie tak dávno sa objavili dokonca špekulácie, že Huawei by mohol „seknúť“ podnikanie s mobilmi, ako aj to, že budúci rok by mohla byť spoločnosť schopná doručiť na trh len 50 miliónov zariadení (išlo by tak o pokles predajov na úrovni ~74%).  Inými slovami, dnešné vyhliadky pre Huawei nevyzerajú najlepšie.

Nová nádej?  Zatiaľ nepredbiehajme…

Portál Gizmochina.com poukazuje na možnú nádej pre spoločnosť Huawei, za ktorou stojí AMD, jeden z najväčších výrobcov procesorov na svete. Ide o výrobcu procesorov, ktorý sa väčšine z nás spája hlavne s počítačmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
procesr AMD Ryzden
Zdroj: Pixabay.com (cebbi)

Forrest Norrod, viceprezident spoločnosti, potvrdil, že ich spoločnosť dostala licenciu od USA, aby mohli predávať svoje produkty vybraným spoločnostiam, ktoré nájdeme na takzvanom „Entity List“. Ide o zoznam firiem, ktoré dostali zo strany USA „stopku“. Nechýba medzi nimi samozrejme ani Huawei.

Prečo zatiaľ hovoríme „len o nádeji“? Odpoveď je jednoduchou. Norrod nezverejnil zoznam spoločností, s ktorými môžu obchodovať. Preto zatiaľ nie je známa informácia, či je medzi nimi aj Huawei. Jedine čo prezradil je, že získaná licencia zabezpečuje, že sankcie namierené proti čínskym firmám, na ich spoločnosť nebudú mať dopad.

HarmonyOS

Odhliadnuc od hardwaru, ktorý je aktuálne pre spoločnosť Huawei problémom číslo jedna, tak s obdobnými sankciami sa stretáva aj v spojitosti so softwarom. Tam aktuálne pracuje na vývoji vlastného operačného systému HarmonyOS, ktorý by mal byť dostupný pre prvé smartfóny (pozn. redakcie: zatiaľ pravdepodobne len pre vývojárov) koncom roka a v priebehu budúceho, budú predstavené aj prvé zariadenia. Okrem iného používatelia Huawei smartfónov dostanú možnosť aktualizácie ich systému na HarmonyOS. Pôjde však pravdepodobne len o používateľov smartfónov s nadstavbou EMUI 11.

Podľa aktuálnych vyjadrení spoločnosti Huawei, HarmonyOS pre mobilné zariadenia, je aktuálne na úrovni 70% až 80% Androidu. Huawei zároveň hovorí, že nový operačný systém ponúkne iný zážitok z používania zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre