SpravodajstvoVeda a výskum

Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov?

Nová štúdia tvrdí, že smrť hviezdy nemusí znamenať smrť pre život

Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života.

„Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila sa Lisa Kaltenegger, vedúca autorka novej štúdie.

K novým objavom by mal vedcov dostať plánovaný teleskop Jamesa Webba. Ten bude analyzovať atmosféry exoplanét pomocou spektroskopie. Ide momentálne o najpokročilejší vesmírny teleskop, ktorý bude zloženie atmosfér analyzovať v infračervenom spektre. V tomto spektre možno analyzovať väčšie množstvo vlastností molekúl, tým pádom sa ľahšie identifikujú. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Študovanie mŕtvych hviezd

Nová štúdia však využije schopnosti teleskopu úplne inak. Pátranie po živote sa vo väčšine prípadov zameriava na trpaslíkov typu M, no Kaltenegger navrhuje, že by mohol existovať lepší spôsob.

„Čo ak smrť hviezdy neznamená koniec všetkého života?“ píše sa v štúdii.

Biele trpaslíky sú pozostatkami hviezd, ktorým sa minulo palivo, potrebné na jadrové reakcie. Po týchto hviezdach ostalo len vypálené jadro, ktoré sa nazýva biely trpaslík. Biele trpaslíky poskytujú vedcom dostatok svetla na analýzu, avšak nerušia signál svojou prehnanou svietivosťou, ako je tomu pri ostatných hviezdach. Autori štúdie tvrdia, že teleskop Jamesa Webba by dokázal odhaliť vodu a oxid uhličitý, v atmosférach planét okolo bielych trpaslíkov, len z niekoľko hodín.

Lenže zrod bieleho trpaslíka je zložitý a často veľmi násilný proces. Keď hviezda, ako napríklad Slnko, prejde do fázy červeného obra, zhodí svoje vonkajšie vrstvy. Následne sa začne rozpínať a pohltí planéty, ktoré sú blízko okolo hviezdy. Hviezda sa následne scvrkne a vzniká biely trpaslík. Vedci v štúdii tvrdia, že po vzniku bieleho trpaslíka môže ostať sústava nestabilná. Planéty, ktoré prežili, sa presunú bližšie ku hviezde, alebo budú mať eliptické obežné dráhy. Vedcom sa však podarilo pozorovať prvú planétu, obiehajúcu okolo bieleho trpaslíka a je len otázkou času, kedy objavia ďalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close