SpravodajstvoWindows

Čo je to Linux a aké má výhody a nevýhody v porovnaní s Windowsom 10?

Linux je aktuálne 3. najrozšírenejším operačným systémom na svete

Pre mnohých „existujú len dva“ operačné systémy pre počítače, ktorými sú Windows, za ktorým stojí Microsoft, a macOS od spoločnosti Apple. V skutočnosti ich je však výrazne viac. Svetovou trojkou je LinuxOS, ktorý podľa aktuálnych čísiel poháňa približne 2,5% zariadení.

Kto a prečo vytvoril Linux?

Linux je tu s nami už vcelku dlho. Jeho základy boli položené ešte v roku 1991 a jeho autorom je Linus Torvalds, ktorý na ňom začal pracovať ako študent University of Helsinki. Jedným z cieľov jeho autora bolo vytvoriť operačný systém, ktorý je zadarmo. Mimochodom, Linux sa mal pôvodne volať „Freax“, ale Torvalds použil na distribúciu pôvodného kódu  adresár pomenovaný – „Linux“. Následne tento názov „zľudovateľ“. Základ jeho názvu  tvorí kombinácia slov „Linus“ (jeho priezvisko) a Unix (ide alternatívny operačný systém vytvorený v 70. rokoch minulého storočia).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čím sa odlišuje Linux od konkurencie?

V mnohých smeroch je Linux podobný ku konkurenčným operačným systémom, ako je napríklad Windows, či macOS. Tak ako konkurencia, tak aj on má grafické rozhranie jednoduché na používanie, rovnaký typ softwaru, ako je napríklad kancelársky balíček, editor fotografií a podobne. Je tam však jeden veľký rozdiel v porovnaní s ostatnými operačnými systémami. Linux je takzvaný „open-source“ projekt. Teda projekt, ktorý má „otvorený“ zdrojový kód, ktorý si môže každý prispôsobiť. Okrem iného je dostupný kompletne zadarmo.

Linux_Ubuntu_rozhranie
Zdroj: YouTube (ExplainingComputers)

Predsa len tu je ešte jedna ďalšia odlišnosť. Hoci jadro Linuxu je vo svojej podstate vždy rovnaké, tak vo všeobecnosti sú distribuované jeho rôzne verzie, ktoré obsahujú rôzne možnosti prispôsobenia. V praxi to znamená, že Linux je neuveriteľne prispôsobiteľný, pretože nie je možné obmieňať len aplikácie, ale používatelia si môžu zvoliť aj základné komponenty, ktoré dávajú spolu „celok“. V súčasnosti medzi najznámejšie distribúcie patria napríklad Ubuntu, Fedora, SuSE, Mandriva, RedHat, Debian GNU Linux, a ďalšie. V praxi to znamená, že ak potrebujete napríklad operačný systém pre server, tak zvolíte napríklad distribúciu RedHat, ktorá je na to prispôsobená a nemá v sebe „zbytočnosti“, ktoré sú nepotrebné. Ak potrebujete napríklad bežný operačný systém určený pre koncového používateľa, tak siahnete napríklad po verzii Ubuntu, ktorá je na to prispôsobená.

Kto vlastní Linux?

Linux je open-source projektom a teda je vlastnení „komunitou“, resp. nikým. Zároveň však treba dodať, že samotný názov operačného systému, teda „Linux“, patrí Linusovi Torvaldsovi.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody Linuxu v porovnaní s Windowsom?

Prvým argumentov, ktorý hovorí v prospech Linuxu, je jeho cena. Za Windows totiž zaplatíte niekoľko desiatok €, zatiaľ čo Linux môžete používať zadarmo. Zároveň sa vo všeobecnosti Linux pokladá za stabilnejší a bezpečnejší operačný systém v porovnaní s Windowsom.

V jeho neprospech však hrá dostupnosť softwaru, ktorého je pomenej. Na druhej strane treba povedať, že to neznamená, že na Linux neexistujú aplikácie, existujú, a je ich aj dostatok. Nie však vždy nájdete originálne aplikácie, resp. hry, ktoré bežne používate na počítači s Windowsom 10.

Linux_ubuntu_aplikacie
Zdroj: YouTube (ExplainingComputers)

Softwarová podpora hardwaru je ďalšou veľkou témou. Vzhľadom na rozšírenosť Windowsu, výrobcovia hardwaru sa v minulosti v prípade ovládačov primárne sústreďovali na ich optimalizáciu pre Windows, a Linux zostal na „druhej koľaji“. Mnoho ovládačov pre starší hardware je dokonca vytvorených prostredníctvom nadšencov, a nie samotnými výrobcami. Na druhej strane treba však dodať, že ak máte súčasný hardware, tak by ste sa s nekompatibilitou ovládačov nemali stretnúť. Výrobcovia sa vo veľkej miere totiž naučili pri uvádzaní nových produktov, vydávať aj ovládače pre Linux.

Linux_Ubuntu_ovladace
Zdroj: YouTube (ExplainingComputers)

Ako sme vyššie naznačili, tak zabezpečenie systému Linuxu je na vyššej úrovni. Paradoxne za to môže otvorenosť systému, vďaka ktorej sú reakčné časy v prípade objavenia zraniteľnosti neporovnateľné kratšími.

Je možné vyskúšať Linux na počítači s Windowsom 10?

Ak by ste si chceli vyskúšať Linux, tak vás potešíme. Nemusíte si odstraňovať zo svojho počítača Windows a ani dáta, ktoré máte uložené v zariadení. Linux totiž podporuje dual-boot. V praxi to znamená, že môžete mať v počítači dva operačné systémy a pri jeho spustení si vyberiete, ktorý chcete spustiť, resp. pri reštartovaní Windowsu nastavíte prioritu, aby sa pri ďalšom zapnutí PC, spustil Linux. V každom prípade, pred samotnou inštaláciou Linuxu, vám odporúčame urobiť si zálohu vašich dát, napríklad prostredníctvom cloudu. Nižšie vo videu sa môžete pozrieť, ako si je možné nainštalovať Linux po boku Windowsu.

Verziu Linuxu, ktorú ste mohli vidieť vyššie, môžete stiahnuť zo stránok Ubuntu.

Zdroj: en.wikipedia.org

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close