SpravodajstvoVeda a výskum

Ingenuity bude prvou helikoptérou, ktorá bude lietať v atmosfére inej planéty, ako je Zem

Na Marse by mala doraziť v priebehu februára budúceho roka

Písal sa 17. december 1903, kedy Wilbur a Orville Wrightovci uskutočnili prvý let lietadlom na dlhšiu vzdialenosť (~6 kilometrov). Svojim počinom otvorili doslova novú éru dopravy. Pričom v roku 1939, konkrétne 14. septembra, Igor Sikorsky predstavil svetu prvý praktický vrtuľník na svete, VS-300. Dnes sú tieto spôsoby dopravy vcelku bežnými, a nikoho z nás neprekvapí, že vidíme na oblohe v priebehu dňa desiatky lietadiel, či vrtuľníkov.

V priebehu budúceho roka, by sa mohol pozemský rok 1903, resp. 1939 na planéte Mars „zopakovať“.  Hoci nepôjde doslova o rovnakú situáciu, na palube totiž nebude ľudská posádka, tak aj napriek tomu pôjde o veľmi významnú udalosť, ktorá má ambíciu ovplyvniť možnosti skúmania vzdialených planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Bratia Wrightovcov ukázali, že pomocou experimentálneho lietadla je možný let v atmosfére Zeme,“ uviedol Håvard Grip, hlavný pilot Ingenuity v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory v južnej Kalifornii. „S Ingenuitou sa pokúsime urobiť to isté, ale na Marse.“

Ingenuity: Prvá marťanská helikoptéra

Ingenuity, je malou vesmírnou helikoptérou, ktorú môžeme riadiť aj do kategórie väčších autonómnych dronov. Na planétu Mars by sa mala dostať prostredníctvom misie americkej NASA, Perseverance, ktorá odštartovala len niekoľko dní dozadu.

Rover, ktorý odštartoval na rakete Saturn V na Mars, musí prekonať vzdialenosť približne 480-miliónov kilometrov, pričom nesie na sebe upevnenú aj spomínanú drobnú helikoptéru Ingenuity. Tá je vysoká približne 0,5 metra a rozpätie vrtúľ má 1,2 metra. Celkovo váži necelé 2 kilogramy a protibežné lopatky sa točia približne rýchlosťou 2 400 ot/min – mnohokrát rýchlejšie ako osobný vrtuľník na Zemi. Okrem iného je vybavený solárnymi článkami, batériami a ďalšími komponentmi.

NASA_Ingenuity_martanska helikoptera_1
Zdroj: Youtube (NASA Jet Propulsion Laboratory)

NASA následne prostredníctvom Ingenuity otestuje vôbec prvýkrát v našej histórii možnosti letu vrtuľníku v tenkej vrstve marťanského vzduchu, ktorý má o 99% nižšiu hustotu ako je hustota vzduchu na Zemi. Hustota vzduchu je aj jedným z dôvodov, prečo marťanská helikoptéra Ingenuita musí byť veľmi ľahkou, a zároveň lopatky rotora sa musia pohybovať oveľa rýchlejšie. Informácie z týchto testovaní by mali ponúknuť vedcom a inžinierom nové poznatky, pre budúce misie na Marse.

Nové možnosti skúmania

Americká NASA verí, že ak tento projekt bude úspešným, tak otvorí nové pokročilé možnosti lietajúcich robotických misií v atmosfére planéty za účelom jej skúmania.

„Ak misia uspeje, tak tieto technológie by mohli umožniť ďalšie pokročilé robotické lietajúce vozidlá, ktoré by mohli byť súčasťou budúcich robotických a ľudských misií na Marse. Mohli by ponúknuť jedinečné pohľady, ktoré neposkytujú súčasné orbitre (pozn. redakcie: ide o zariadenie navrhnuté na lietane na orbite planéty, ktoré nie sú určené na pristátie) lietajúce vysoko nad planétou alebo pozemné rovery, ktoré sa pohybujú po zemi,…“

NASA_Ingenuity_priklad skumania
Zdroj: Youtube (NASA Jet Propulsion Laboratory)

Očakáva sa, že misia Perseverance dorazí na Mars v priebehu februára budúceho roka pričom v roku 2031,  by mala priniesť viacero vzoriek späť na Zem. Zároveň ide o akúsi misiu, ktorá je „skúškou“ pred prvou ľudskou misou, ktorá by sa mala odohrať okolo roku 2030.

Via mars.nasa.gov

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close