SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli spôsob ako potvrdiť existenciu červích dier vo vesmíre

Počítačová simulácia im ukázala, čo sa stane, ak sa zrazia dva extrémne objekty

Astronómovia tvrdia, že pomocou gravitačných vĺn by dokázali odhaliť čierne diery, padajúce do červích dier, v prípade že dokážu vo vesmíre existovať.

Červie diery sú podľa teórií akýmsi tunelom v časopriestore, ktorý nám umožní prekonávať extrémne vzdialenosti takmer okamžite. Einsteinova teória všeobecnej relativity umožňuje existenciu červích dier, avšak to, či vo vesmíre reálne existujú, ostáva záhadou, píše portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V princípe sú červie diery nestabilné a uzavrú sa hneď, ako sa otvoria. Jediným spôsobom, ako ich udržať otvorené a priechodné, je použiť exotickú látku, ktorá by mala zápornú hmotnosť. Tá by mala mať zvláštne vlastnosti. Napríklad by odletela preč z gravitačného poľa, namiesto toho aby padala dovnútra, ako normálna hmota. V súčasnosti vedci nevedia, či takáto hmota vôbec existuje.

V mnohých smeroch pripomína červia diera čiernu dieru. Oba objekty majú vysokú hmotnosť a majú silný gravitačný ťah. Hlavným rozdielom je, že žiaden objekt neprekročí horizont udalostí čiernej diery, zatiaľ čo v prípade červej diery by sa mohla raketa otočiť a vrátiť.

Sústava gravitačných vĺn

Vedci v novej štúdií predpokladali existenciu červích dier a skúmali, čo by sa stalo, keby čierna diera spadla do červej diery. V počítačovej simulácii sa ukázalo, že takýto stret by vytvoril signály, s akými sa vedci doteraz nestretli. Keď okolo seba rotujú dve čierne diery, vytvárajú okolo seba gravitačné vlny. Ich frekvencia narastá, čím sú čierne diery pri sebe bližšie.

Ak by obiehala čierna diera okolo červej diery, gravitačné vlny by sa správali rovnako ako v prípade vyššie, avšak signál z čiernej diery by rýchlo zmizol. Keď by sa čierna diera objavila na druhej strane červej diery, vzniklo by niečo ako antigravitačná vlna. Následne by vznikla sústava gravitačných vĺn a antigravitačných vĺn, ktoré by vznikali počas toho, ako by čierna diera cestovala z jedného konca červej diery na druhý.

„Červie diery sú len teoretickým objektom, avšak, ak sa nám podarí pozorovať podobné signály, dokázali by sme o nich uvažovať o čosi reálnejšie,“ tvrdí autor štúdie, William Gabella.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close