Qualcomm má ambíciu stať sa hlavným dodávateľom mikročipov pre Huawei. Má to však jeden háčik

Americký výrobca mikročipov údajne lobuje u amerických politických špičiek, aby sa mohol stať hlavným dodávateľom pre Huawei

Huawei Qualcomm
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Čínska technologická spoločnosť Huawei len pred niekoľkými dňami oficiálne potvrdila, že neplánuje pokračovať vo vývoji vlastných vlajkových procesorov pre tie najvýkonnejšie smartfóny zo svojho portfólia. Oznámenie ukončenia vývoja vlajkových procesorov Kirin však iba po niekoľkých dňoch vyvolalo reakciu na americkej strane.

Qualcomm má ambíciu stať sa dodávateľom pre Huawei

Ako informuje zahraničný denník The Wall Street Journal, o vývoj a výrobu mikročipov pre spoločnosť Huawei najnovšie prejavila záujem americká spoločnosť Qualcomm, ktorú určite väčšina majiteľov Android smartfónov dobre pozná. Paradoxom však je, že spoločnosť Qualcomm momentálne nie je licencovaným dodávateľom, keďže americké spoločnosti majú zakázané obchodovať s čínskymi spoločnosťami Huawei a ZTE. Udelenie licencie by teda muselo prejsť cez vládne špičky Spojených štátov amerických, no ako už všetci dobre vieme, Donald Trump spoločnosť Huawei nemá vôbec v láske. Aj napriek tomu však údajne spoločnosť Qualcomm aktívne lobuje za prípadné udelenie licencie, keďže má celkom silné argumenty, ktoré by mohli presvedčiť aj tie najvyššie osobnosti americkej politiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Miliardy dolárov putujú do peňaženiek konkurencie

Spoločnosť Qualcomm údajne medzi politikmi prezentuje, že jediným, kto z celej situácie profituje sú zahraniční výrobcovia mikročipov, ktorí nespadajú pod legislatívne obmedzenia Spojených štátov amerických. Spoločnosť zároveň upozorňuje, že Huawei aj napriek existujúcim obmedzeniam má prístup ku najmodernejším a najvyspelejším technológiám. Podľa prezentácie spoločnosti prenecháva USA až 8 miliárd dolárov zahraničným spoločnostiam, z ktorých časť by mohla poputovať do USA v prípade udelenia licencie.

Prečo Qualcomm potrebuje licenciu?

Americkí zákonodárci umiestnili spoločnosť Huawei ešte v minulom roku na čiernu listinu, čo znamenalo stopku pre všetkých dodávateľov z Ameriky, ktorým nebola udelená licencia. Na podobnú stopku narazili aj výrobcovia, ktorí pri svojich výrobných procesoch využívajú americké technológie. Pochopiteľne, spoločnosti Qualcomm licencia udelená nebola a tak mohla so spoločnosťou Huawei obchodovať iba do tohto momentu, respektíve s ňou mohla obchodovať iba v malom merítku. V prípade dodávania vlajkových procesorov pre ďalšie Huawei smartfóny by však spoločnosti musela byť udelená licencia, keďže logicky pôjde o obrovskú transakciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre