ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Ako sa čo najlepšie starať o úložný priestor vo vašom Android smartfóne

Míňajú sa vám gigabajty úložného priestoru a neviete, ako túto situáciu zvrátiť? Skúste pár našich tipov

Smartfóny za posledných pár rokov prešli naozaj zásadnými technologickými zmenami, ktoré posúvajú nie len ich vzhľad a funkčnosť, ale aj využitie na úplne inú úroveň. Pred pár rokmi by zrejme väčšina z nás nepovedala, že dokáže na smartfóne vykonávať takú náročnú prácu, ako na počítači, poprípade, že by namiesto kvalitného fotoaparátu stačilo iba siahnuť do vrecka v nohaviciach. Veľké zmeny však zasiahli nie len dizajnovú, výkonnostnú, či fotografickú výbavu moderných smartfónov. Podobnými zásadnými premenami totižto prešlo aj interné úložisko našich zariadení. Určite si spomínate, pred pár rokmi ste si hravo vystačili s 16 GB, či 32 GB úložným priestorom, no dnešné smarfóny ponúkajú už násobne väčšie úložiská. So zvyšujúcou sa kvalitou fotografií, videí, či zväčšovaním sa aplikácií sme však stále svedkami toho, že sa nám dokážu gigabajty úložného priestoru doslova vypariť pred očami. Ako sa teda vyhnúť takejto situácií a na čo sa pri „čistení“ vášho Android smartfónu treba zamerať? 

Zbavte sa zbytočných starých aplikácií

android 10 zoradenie aplikacii podla velkosti
Zdroj: vlastný

Nekonečne veľa stránok hlavnej plochy s desiatkami aplikácií, pričom väčšinu z nich použijete raz za rok. S týmto sa zrejme stretáva nejeden majiteľ moderného smartfónu. Ako sa však takejto situácií vyhnúť? Našim odporúčaním je nájsť si aspoň raz za mesiac, poprípade raz za pár mesiacov chvíľku času na to, aby ste odstránili nepoužívané aplikácie. Častými nezmyselnými žrútmi priestoru sú najmä mobilné hry. Ak nepatríte medzi pravidelných hráčov a aj vy máte v smartfóne nejakú tu hru pre prípad „že by ste sa nudili“, radšej sa jej zbavte. Ak na to ale chcete ísť rázne, určite odporúčame využiť funkciu zoradenia aplikácií podľa ich veľkosti a na tomto zozname vyhľadať tých najväčších žrútov pamäte, ktorých nepoužívate. Poznámka – takéto zoradenie však nenájdete na úplne všetkých zariadeniach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zbavte sa už zálohovaných údajov a médií

Nejaký typ cloudového úložiska už zrejme využíva väčšina z vás. Ak patríte medzi používateľov cloudových úložísk a zálohujete si svoje staré fotky, či iné média a dokumenty, nezabudnite aj na ich odstránenie z vášho zariadenia. V prípade potreby svoje fotky, či údaje nájdete vždy, tak prečo by ste sa mali zbytočne trápiť s nedostatkom úložného priestoru?

fotky google aplikacia
Zdroj: vlastný

A aké cloudové úložisko odporúčame? Osobne využívame viacero cloudových služieb, no pre správu fotografií a videí zo zariadení určite odporúčame aplikáciu Fotky od Google. Aplikácia je prehľadná, ponúka naozaj obrovské množstvo filtrov, úprav fotografií, no zároveň umožňuje automatické nahrávanie na cloud, ako aj automatické odstránenie fotografií zo zariadenia po zvolenej dobe.

Fotky Google
Fotky Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Zbavte sa duplikovaných súborov, či dávno zabudnutých súborov

files by google aplikacia cistenie ulozneho priestoru
Zdroj: vlastný

I keď týmto spôsobom nemôžte očakávať uvoľnenie celých gigabajtov, aj na odstránení duplikovaných súborov či starých stiahnutých dokumentov niečo ušetríte. Väčšine z nás sa však nechce hrabať v nikdy nenavštívených priečinkoch a hľadať zbytočnosti. Za nás však môžme odporučiť aplikáciu Files od spoločnosti Google, ktorá takéto typy zbytočných súborov vyhľadá a ponúkne ich okamžité vymazanie. Aplikácia taktiež upozorňuje na nepoužívané aplikácie, či na možnosť odstránenia už spomínaných starých fotografií. Výhodou tejto aplikácie je, že ide o oficiálnu aplikáciu od spoločnosti Google a nie o často pofidérne nástroje na „zrýchľovanie“ zariadení a optimalizáciu úložných priestorov.

Files od Googlu
Files od Googlu
Developer: Google LLC
Price: Free

Máte slot na SD kartu? Tak prečo ju nevyužiť?

Veľká väčšina Android smartfónov prichádza na trh s možnosťou rozšírenia úložného priestoru o microSD kartu. Prečo teda takúto možnosť naplno nevyužiť? Niektorí OEM výrobcovia už dnes umožňujú softvérové rozšírenie interného úložiska, keďže presúvanie súborov na SD kartu nie je zrovna obľúbenou činnosťou väčšiny z nás. V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu SD karty, určite siahnite po drahších modeloch s ratingom A2, ktoré sú určené práve pre mobilné zariadenia, respektíve na chod aplikácií z tohto typu úložiska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close