Donald Trump podpísal výkonný príkaz na zablokovanie čínskych aplikácií TikTok a WeChat

Nedávne slová Donalda Trumpa sú už aj oficiálne na papieri. Riešenie "akútneho stavu núdze", ktorý predstavujú čínske aplikácie, je na stole

Donald Trump
Zdroj: flickr.com, Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

Prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump, dnes oficiálne podpísal dva výkonné príkazy na zákaz dvojice čínskych aplikácií TikTok od vydavateľstva ByteDance a WeChat od vydavateľstva Tencent. Obe aplikácie by mali byť zakázané na území USA do 45 dní od dnes.

Samotný výkonný príkaz, ktorý sa nachádza na oficiálnych stránkach Bieleho domu v sebe zahŕňa aj pomerne stručné odôvodnenie, prečo sa hlava USA rozhodla ku takémuto kroku a akú hrozbu predstavujú tieto aplikácie. Jeho preloženú časť nájdete nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

TikTok, mobilná aplikácie pre zdieľanie videí, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance Ltd., bola v Spojených štátov amerických stiahnutá viac ako 175 miliónkrát a viac ako miliardukrát na celom svete. Aplikácia TikTok automaticky zbiera veľké množstvo informácií o svojich používateľoch, vrátane internetovej a inej sieťovej aktivity, ako sú údaje o polohe či história prehliadania. Takéto zhromažďovanie údajov môže umožniť Čínskej komunistickej strane prístup ku osobným a zákonom chráneným informáciám Američanov – čo potencionálne umožní Číne sledovať polohu federálnych zamestnancov, federálnych dodávateľov, zostavovať dokumentáciu osobných informácií na neskoršie vydieranie, či dokonca podniknúť špionáž.

Americký prezident však nešetril vlnou kritiky ani na Čínsku komunistickú stranu:

TikTok údajne tiež cenzuruje obsah, ktorý Čínska komunistická strana považuje za politicky citlivý, napríklad obsah týkajúci sa protestov v Hongkongu a zaobchádzanie s Ujgurmi a inými moslimskými menšinami v Číne. Táto mobilná aplikácia sa tiež môže použiť na dezinformačné kampane, z ktorých má úžitok Čínska komunistická strana, napríklad videá šíriace sa platformou TikTok o odhalených konšpiračných teóriách o pôvode nového koronavírusu z roku 2019.

Podobné slová mieril americký prezident aj na chatovaciu aplikáciu WeChat, ktorá taktiež údajne zbiera veľké množstvo citlivých informácií o svojich používateľoch. Obe aplikácie by sa mali do 45 dní vytratiť z amerického trhu, respektíve aj skôr, ak zákonodárci schvália potrebné zákony na ich celoplošný zákaz. Situácia okolo aplikácie TikTok však bude nejasná aj po uplynutí tejto doby, keďže ambíciou amerického prezidenta je zveriť ju do rúk jednej z amerických spoločností, pričom najväčším adeptom je spoločnosť Microsoft, ktorá sa ku prípadnej akvizícii aplikácie už vyjadrila.

Niektoré služby nie a niektoré áno?

Situácia s aplikáciami a hrami na americkom trhu by mohla byť v najbližších rokoch naozaj zaujímavá. Keďže USA plánuje zakázať aplikáciu WeChat od vydavateľstva Tencent, môžme očakávať, že v nasledujúcich rokoch padne karta aj na ďalšie aplikácie od tohto čínskeho giganta. Iba pripomíname, že práve spoločnosť Tencent stojí za momentálne najpopulárnejšími hrami na svete – v spoločnosti Riot Games, ktorá stojí za hrami League of Legends a Valorant má až 100% vlastníctvo, no veľký 84% podiel má aj v štúdiu Supercell (Clash of Clans a Clash Royale), 40% podiel v štúdiu Epic Games (Fortnite) a 5% podiel v štúdiách Blizzard a Ubisoft.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre