Základy fotografie: Módy fotoaparátu. Čo znamenajú jednotlivé skratky?

Pozrime sa na základné módy fotoaparátu a ako s nimi pracovať

fotografia
Zdroj: pixabay.com (vikram__siingh)

V minulom článku sme si spomenuli expozičný trojuholník, spolu so základnými hodnotami, ktoré sú základom správnej fotografie. Teraz sa pozrieme na jednotlivé módy fotoaparátu a čo znamenajú. Na každej serióznej zrkadlovke nájdete štyri základné módy, M, A, S a P. Ďalším krokom k pochopeniu funkcie fotoaparátu je naučiť sa, čo každý z nich znamená.

rezimy a mody kamery
Zdroj: Pixabay.com (Korchjohn)

Manuál

M značí manuálny režim, ktorý vám prenechá úplnú kontrolu nad každým nastavením. Na to, aby ste dokázali fotiť v manuálnom režime už potrebujete ako-také znalosti fotografie. Ide o najkomplexnejší zo všetkých módov, pretože fotografovi prenechá absolútnu kontrolu nad expozíciou fotografie (Pozn. redakcie: Expozícia sa nastavuje kombináciou hodnoty ISO, nastavením clony a závierky).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priorita clony

„áčko“ na kamere značí, že fotoaparát vám umožní kontrolovať nastavenie clony (pozn. redakcie: A- aperture priority) a po nastavení hodnoty ISO bude ovládať rýchlosť závierky automaticky, podľa svetelných podmienok.

Priorita závierky

Ak si nastavíte na fotoaparáte S, znamená to že si budete môcť nastaviť rýchlosť závierky a podľa svetelných podmienok doráta ostatné nastavenia. Toto nastavenie je užitočné hlavne v prípadoch, kedy si potrebujete nastaviť určitú rýchlosť závierky, napríklad pre špecifický štýl fotografie. Ak chcete „kresliť svetlom,“ potrebujete pomalú rýchlosť závierky. Na druhú stranu ak ste športovým fotografom, rýchlosť závierky musí byť vysoká, aby sa vám podarilo zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty.

Programový mód

P znamená programový mód. Ide o veľmi užitočné nastavenie, pretože vám dá kontrolu aj nad clonou, aj nad rýchlosťou závierky. Od štandardného manuálneho režimu sa líši v tom, že po nastavení ISO si môžete meniť clonu a rýchlosť závierky bude vypočítaná automaticky. Stlačením gombíka sa prepnete do nastavenia rýchlosti závierky a v tomto prípade fotoaparát dopočíta veľkosť clony automaticky.

Tento režim je užitočný v prípadoch, kedy dochádza k častým zmenám scény. Príkladom je futbalový zápas. Na začiatku potrebujete odfotiť celý tím na jednom zábere, k čomu vám pomôže otvorenie clony. Uprostred zápasu potrebujete zachytiť hráča v akcii, čiže si musíte nastaviť vysokú rýchlosť závierky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre