SpravodajstvoVeda a výskum

Čiastočná supernova vystrelila bieleho trpaslíka naprieč vesmírom

Vedci sa bližšie pozreli na netradičného bieleho trpaslíka a odhalili jeho minulosť

Zvláštny biely trpaslík (pozn. redakcie: typ hviezdy), ktorý „letí“ naprieč galaxiou by mohol byť preživším čiastočného výbuchu supernovy, píše sa v novej štúdii.

Biele trpaslíky sú chladné, tmavé jadrá hviezd, ktoré sa dostali na koniec svojho života a minuli všetko palivo. Aj z nášho Slnka sa jedného dňa stane biely trpaslík, rovnako ako z 90% všetkých hviezd v Mliečnej dráhe. Téme sa venuje portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predchádzajúce výskumy odhalili, že biele trpaslíky majú istú vnútornú štruktúru, usporiadanú vo vrstvách. Ich jadrá tvorí prevažne uhlík a kyslík. Obklopuje ich vrstva hélia a následne vrstva vodíka. Astronómovia, venujúci sa skúmaniu bielych trpaslíkov vidia väčšinou len vodík, hélium, alebo kombináciu hélia a uhlíku. Existujú výnimky, ktoré poukazujú na neobyčajnú minulosť danej hviezdy.

Zvláštny trpaslík

Nová štúdia sa zamerala na hviezdu SDSS J1240+6710, ktorá sa od nás nachádza približne 1 400 svetelných rokov. Objavená bola v roku 2015 a skladala sa z nezvyčajného mixu kyslíka, neónu, magnézia a kremíku. Po bližšej analýze našli v jeho atmosfére stopy uhlíka, sodíka a hliníku. Práve nezvyčajná stavba hviezdy ju radí mimo všetky ostatné biele trpaslíky.

Zistili tiež, že biely trpaslík letí vesmírom rýchlosťou 900-tisíc km/h a v opačnom smere, než je rotácia našej galaxie. K tomu má hviezda veľmi nízku hmotnosť, len 40% hmotnosti Slnka.

„Keď sa nám podarilo nájsť netradičnú hviezdu, ktorá sa hýbe rýchlo a má malú hmotnosť, začali sme sa zaujímať o jej minulosť,“ hovorí autor štúdie, Boris Gänsicke, z univerzity Warwick.

Čo by dokázalo vysvetliť tieto záhadné vlastnosti? Vedci v štúdii tvrdia, že ho čiastočná supernova vystrelila naprieč vesmírom. Supernovy sú najväčšie hviezdne explózie vo vesmíre, ktoré sú dosť jasné na to, aby dokázali na chvíľu presvietiť celé galaxie. Udiať sa môžu aj v prípade, že biely trpaslík pohltí priveľa hmoty z hviezdy, ktorá okolo neho obieha. Všetka nadbytočná hmota spôsobí stlačenie jeho jadra a následne dôjde k explózii.

Vedci si všimli stopy po termonukleárnej reakcii, avšak absencia železa v hviezde naznačila neúplný priebeh supernovy. Donedávna si vedci mysleli, že supernova kompletne zničí hviezdu, avšak dnes už vedia, že čiastočná supernova môže pohltiť časť bieleho trpaslíka a jeho ostatky vystreliť do vesmíru.

„Myslím, že preto je tento biely trpaslík výnimočný. Začal proces supernovy, avšak zastavil sa predtým, než sa stihli v jeho útrobách vytvoriť stopy železa,“ hovorí Gänsicke.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close